| anonimusss12 a întrebat:

De cateva zile sunt stresat cu o anumite chestie si aceea fiind glicemia. Sunt baiat am 19 ani 1.80m 70Kg si am vrut sa fac un test de glicemie pentru prima data in viata. Spre dezamagirea mea dimineata am avut valoare de 106 si chiar nu mancasem nimic nimic cu o seara inainte. A doua zi m-am gandit sa repet testul la farmacie si spre surpinderea mea rezultatul 77. Acum nu stiu ce sa zic ambele dati au fost pe stomacul gol si sunt putin panicat de chestia asta... Help?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci si iti faci un test serios la sange care e mult mai corect decat cele instante

| sierra1 a răspuns:

Keep calm and relax - ești in parametri!

| Donsavas a răspuns:

E normala. Fie si peste 120, ea mai scade, nu te panica! Doar oamenii o obezi cu simptome pot avea diabet. La greutatea ta, tu nu te numești obez.

| anonimusss12 explică (pentru Donsavas):

Nici pe departe mai bine m-ar angaja astia sa tai vantul laughing)

| bravosuntetismart a răspuns:

Daca cu o zi inainte ai consumat alimente cu zahar, atunci e normal sa ai glicemia mai mare. de asemenea, mai sunt si alti factori ce influenteaza nivelul de zahar din sange, ca stresul sau chiar calitatea testului. nu stiu cat de incredere is testele pe care le-ai facut, dar daca esti stresat poti merge sa iti faci analize fancy de sange la laborator unde ar trebui sa fie mai "reliable" rezultatele. mai sunt si teste in care iti masoara glicemia la 10 minute dupa ce ai consumat zahar, ca sa vada cat de bine se descurca organismul tau cu reglarea glicemiei.
oricum, daca nu ai chef de asa ceva, eu iti zic sa stai linistit. desi pentru ca tanar e bai sa ai glicemia peste 100, faptul ca ai avut-o 77 urmatoarea zi imbunatateste situatia. 77 e chiar o valoare foarte buna. totusi, daca chiar te macina chestia asta, renunta la zaharurile adaugate (asta nu include si fructele). pana la urma, asta iti poate fi numai de folos, pentru ca zaharurile simple nu aduc nici un beneficiu sanatatii, sunt numai o sursa de calorii "goale". eu acum doi ani am avut glicemia 119 (cam stresant de mare), insa de cand mi-am schimbat dieta am reusit sa o aduc la 97. si, daca o sa ti se para super greu sa traiesti fara dulce la inceput, dupa o vreme o sa te obisnuiesti. eu sunt super fan fructe acum, si consider o salata de fructe mai delicioasa ca o ciocolata. plus ca pe termen lung, eliminand zaharul elimini si o sursa maricica de calorii, si n-o sa mai fi stresat de clasica problema cu care se intalnesc persoanele de peste 30 de ani, adica punerea in greutate. mai sunt si alte avantaje ale unei diete sugar free, poti sa te documentezi.

numai bine!

| anonimusss12 explică (pentru bravosuntetismart):

Si cand ti-a iesit 119 ai facut ceva analize? Banuiesc ca ai fost ingrijorat?

| bravosuntetismart a răspuns (pentru anonimusss12):

Nu am mai facut dupa. aveam vreo 14 ani si nu imi prea pasa. oricum, am facut analize saptamana trecuta si am avut 84. daca iti schimbi stilul de viata o sa vezi si tu schimbari!