| eusuntandy1 a întrebat:

Va rog sa nu faceti misto de mine, sunt speriat.

Am varsta de 15 ani si prin noiembrie a inceput criza. Intr-o seara mi s-a facut rau ( mancasem pe la 12 noaptea) si mi s -a facut greata, flatulenta. Am fost la baie si mi-a trecut.
Am fost la spital si am facut un test de calprotectina fecala cu rezultatul 199 ( e prezenta inflamatia in organism)
De atunci, ma simt mult mai ok, insa forma scaunlui e mai ciudat, am inceput sa fac in fiecare zi aproximativ etc. Mai am si flatulenta si dureri din cand in cand( foarte rar)
In ianuarie ( acum cateva saptamani) am refacut iar testul de calprotectina fecala si rezultatul a fost 99. Am facut si o ecografie abdomniala si nu a vazut nimic suspect.
Trebuie sa refac iar in cateva saptamani (1-2) si mi e frica de un lucru, sa nu am cancer de colon. Sunt foarte speriat. Ei probabil mi-au zis ca in cel mai negru caz am o boala inflamatorie, dar si faptul ca o am si stiu ca aceasta boala poate creste sansa de cancer de colon ma sperie foarte tare, am doar 15 ani si nu stiu ce sa fac, mi-e frica
Faptul ca nu sunt perfect din noiembrie ma duce cu gandul la acest caz pe care doamne fereste sper sa nu l am.
Voi ce credeti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| w0dH a răspuns:

Esti ipohondru, se trateaza cu ajutorul psihologului sau psihiatrului dupa caz.

| eusuntandy1 explică (pentru w0dH):

Intrebarea era daca e posibil sa fie cancer... Colonoscopia nu imi este recomandată deocamdată