| canabys a întrebat:

Salut
Am 14 ani si am 1.70 si 70-74 de kg
Imi puteti spune o dieta sau ceva de genu' asta
Fac sport dar nu ma omor pentru ca sunt cu scoala...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| antonia09 a răspuns:

Buna,
Pentru inaltimea pe care o ai greutatea nu este o problema. Tu esti inca in faza de dezvoltare si ar fi pacat sa incepi chiar de pe acum cu diete sau cure de slabire.
Daca faci in continuare miscare, te asigur ca nu vei asimila foarte mult la kg.
Mult succes la scoala si lasa de-oparte curele de slabire.
Cu bine,

| hamsterx a răspuns:

Intr`adevar, la 14 ani nu ai nevoie de cure de slabire.trebuie sa faci mult sport... ce zici sa te bagi la un club de fotbal sau basket? iti faci noi prieteni si este foarte benefic si pentru tine! bafta:*

| mariaw a răspuns:

Nu tine diete, doar controleaza ce mananci. In primul rand trebuie sa ai 3 mese principale pe zi pentru ca infometarea nu e o solutie(cand o sa te simti lihnita o sa mananci cat sa compensezi pentru toate zilelel de abtinere). Apoi dimineata poti avea un mic dejun satios(nu se va pune, caloriile se vor arde pe parcursul zilei...desigur sa nu manaci cartofi prajiti sau slanina sau mai stiu eu cetongue). Carnea numai la gretar sau fiarta.in general cat mai putine prajeli(nu spun sa le exluzi total, pentru ca, cel putin copii, sunt morti dupa apa ceva-se explica, e gustos). Iar seara impune-ti o ora dupa care sa nu mai mananci(de ex 7). Desigur la cina sa mananci cvusor(macaroane cu branza, peste, pilaf). Tre' sa mai exluzi cipsurile si bauturile carbogazoase (si fara abuz de dulciuri) si logic fructe si lgume la discretieoh go on.Par cam multe reguli de urmat. dar tot ceea ce trebuie sa faci e sa mananci sanatos

| MoNsTeR a răspuns:

Si eu am 14 ani (in aprilie fac 15). 1. 70 si 79 kg...eu prefer sa termin a 8-a sa intru la un liceu bun si din toamna sa mapuc de basket cred.important e sa faci sport(NU SALA). vezi de scl sa intri la un liceu bun sapoi apucate de sportwinking...bafta!

| ancutza_6500 a răspuns:

Buna! Eu am slabit 6 kg in 3 luni si nu am urmat o dieta stricta. uite ce am facut eu: nu am mai mancat alimente prajite decat pe gratar sau la cuptor, seara am mancat mai putin si in general am mancat mai putin la toate mesele... insa ca sa ai un abdomen plat trebuie sa faci ceva gimnastica. eu fac seara de vreo 4 ori pe saptamana. de la ora 20. 00 pana pe la 20. 30... insa stiu si o dieta pe care am incercat-o asta vara si chiar a mers. dimineata mancam numai cascaval simplu fara nimic altceva. sau sunca simpla sau branza simpla da' fara nimic altceva si fara paine. la pranz mancam supa sau ciorba sau friptura si la friptura tot asa sa o mananci simpla fara nimic altceva iar seara la fel si sa incerci sa bei 2 litri de apa pe zi sa faci miscare macar de 2 ori pe saptamana si sa nu mananci paine decat o felie la 2 zile. si fara dulciuri