| Yaloomano a întrebat:

Am 14 ani și as vrea sa ma apuc de tigara electronica.
Am văzut pe la colegii mei țigări electronice și am vrut și eu sa încerc sa vad cum este, dar mi-a fost frica sa nu pățesc ceva. Ei mi au spus ca sunt substanțe care nu sunt toxice și care nu au nicotina.
Dacă nu are toxine și nicotina pot sa pățesc ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Costel_Belala_1976 a răspuns:

Nu o face! Am si eu un prieten cu vârsta ca a ta si fumeaza si acum nu mai poate sa alerge nici 3 minute... Țigara electronica e periculoasa din cauza substanțelor pe care le are si acela nu e abur normal cu spun unii...Multi o spun pentru ca au fost pacăliți sau pur si simplu nu s-au interesat.Si in orice caz, te poti trezii ca iti explodează in gura daca e supraîncărcată sau de la tigare electronica ajungi la țigări normale.Nu o face.Nu iti strica sănătatea pentru porcarii! Si in plus esti minor, fii un om curat. Bucura-te de aer rolling on the floor si de mirosul florilor.

11 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Si in tigarea electronica se gasesc destule substante care sunt nocive pentru organism, daca nu esti nevoit sa folosesti mai bine nu te apuca ca nu e nimic wow sa fumezi tigare electronica.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Lol, ce penibil esti... pai ori vrei sa pari smecher ca fumezi ori esti un papalapte?

| Donsavas a răspuns:

Pana si mancarea pe care o manance poate deveni nociva, daca abuzezi de ea si mananci in exces sau iti formezi un obicei pe termen lung in a manca un fel de mancare. Noi traim in viata asta cu ajutorul unei alimentatii adecvate ori noi pentru a fi sanatosi si longevivi trebuie sa mancam pe masura si in functie de ce avem nevoie. Nu mancam ce vrem, cum vrem. In felul asta, declansam boli cu mana noastra, imbatranim mai repede si ne asiguram propria moarte intr-un timp mai scurt. Prietenii tai traiesc momentul fara sa-ti dea seama ca mai tarziu vor avea o viata de proasta calitate si ca senzatiile primite nu-ti imbunatatesc cu nimic starea. E o alegere. Fiecare alege ce considera ca e bun pentru el. Numai bine!

| bogdan324 a răspuns:

Faza cu tigara electronica e ca de fapt tu tragi abur cu substante chimice care s-ar putea sa fie mai periculoase ca nicotina, singurul plus la tigarile alea este ca poti sa iti bagi lichid cu diferite arome, eu nu iti recomand asa ceva, da-i in rahat pe colegii aia ai tai, nu te lua dupa ei ca dupa tot tu pierzi.

| Gonrax a răspuns:

Dacă colegii tăi n-au creier, trebuie să nu ai nici tu, nu?

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Nu e la fel de nociva dar tot face rau.

| DanielDanny a răspuns:

Daca faci asa doar pentru ca altii o fac inseamna ca te-ai tampit de tot, nu face asa ceva. Recomand tigara electrica doar pentru cei care vor sa se lase incetul cu incetul de tigati normale. Nu fi fraier sa te iei dupa colectiv, tigarile electrice sunt mai putin periculoase ca cele normale dar tot toxice sunt! Plus ca am vazut pe internet cateva situatii in care a explodat bateria din ele si s-au ales cu niste arsuri urate de la ele. Nu merita sa iti distrugi viata doar pentru ca altii o fac... 14 ani? nici la cei de 30 nu recomand, doar daca cum am mai zis, vor sa se lase de fumat cu timpul!

| Rpgdei a răspuns:

Depinde ce lichid folosești
Dacă nu aveți o minima experiență nu vorbiți
Ai auzit de glycerina boraxata? E pentru bebeluși și li se administrează oral
Dacă ți e frica sa nu pățești ceva poți băga de aia în țigară e la farmacie 6 7 lei
Dar nu altceva
Sau ia ți lichid doar din vg (glicerină vegetala) scoate un abur frumos și e sănătos
Ce țigară vrei sa îți iei?

| untilizatorunic a răspuns:

Nu pe degeaba se spune ca pe copii se poate de manipulat cel mai tare..., tigara electronica are mai multe substante care fac rau organismului, dar daca o folosesti o data la 1-2 zile nu va face mult rau, doar ca pe viitor vei vrea sa incerci ceva mai tare

| Yaloomano explică:

Mersi mult pentru ca mi ați spus. O sa i au cont de fiecare comm ♡