| Dorutzzu a întrebat:

Am 14 ani si de cand a venit caldura nu am putut manca niciodata inghetata linistit. Dupa fiecare data cand mananc la aproximativ 2 ore ma ia durerea de gat si toata ziua urmatoare ma doare omusorul inclusiv cand inghit. Tatal meu mi-a spus ca e ceva cu amigdalele sau ceva gen si o sa contactez cat de curand doctorul de familie. Pana atunci, insa, imi puteti da vreo idee daca e ceva grav sau ar putea avea urmari grave? Verile trecute nu mi se intampla asa ceva... Multumesc happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Sunt amigdalele. Aproape fiecare copil a trecut prin asta. Vine o perioada cand te chinuie. Este, insa, contraindicat sa le scoti: http://www.bzi.ro/sfatul-medicului-nu-scoateti-amigdalele-72810
Apatit si eu asta. Am trecut peste ea intr-un mod inedit. Nu stiu daca se mai gaseste undeva petrol lampant (gaz sau gaz lampant) dar poti sa iei de pe net:
http://www.e-chimicale.ro/gaz-lampant
Pui cam 60-70 ml (mililitri) intr-o cana si pui o lingura rasa de sare. Mesteci cu ceva si faci gargara cu ea, seara. E gretoasa dar merita. Cateva seri la rand faci asta (depinde de organism). Eu am facut 3 seri cand eram copil si acum nu am problema cu ele.
Nu-i problema daca din greseala inghiti dar ar fi bine sa n-o faci. Atentie! Sa nu le scoti nici cum. Sunt un important paznic al inimii.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! In primul rind afara nu este asa de cald, iar inghetata fiind rece tu poate esti transpirat si afara poate mai bate vintul, si te imbolnavesti, răcesti la amigdalite, m ai asteaptă cu inghetata pina cind cresc temperaturile afara, sa fie caniculă, sau manincă acasa inghetată, nu pe strada unde te trage curentul. Medicul de familie o sa ti dea antibiotic, sau strepsils acela e bun pentru dureri in gît.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Verile trecute era mai cald decit acum, cu fiecare an ce trece temperaturile sunt in schimbare datorită incalzirii globale, natura este dereglată, daca aici plouă in alt oras ori este cald, ori ninge.

| Florentina9210 a răspuns:

Nu prea e vreme buna de inghetata, mie nu imi place de niciun fel. O urasc. Si nici probleme cu gatul nu am!