| JustAStar a întrebat:

Trebuie sa va pun o intrebare...De doi ani de zile am tot umblat la doctori din judet, din localitate si am apelat si la specialisti care nu au putut afla cre este problema cu amigdalele mele...sa va ovestesc cum s-a intamplat.Era vara si ca toti copii am mers la magazin sa-mi iau inghetata(nu avusem probleme atunci si nici inainte)am mancat-o incet si in ziua urmatoare am simtit ca ceva nu este in regula atunci i-am zis mamei am mers la doctor si mi-a dat niste antibiotice dupa cinci zile mi-a trecut.Peste o luna fara sa mai mananc inghetata si fara sa beau ceva recemi-a aparut din nou am mers din nou la doctor si din nou mi-a prescris aceleasi medicamente si tot asa in fiecare luna timp de doi ani pana in prezen am avut puroi la amigdale (este groaznica durerea). Acum doua luni am facut doua vizite la un specialist judetean care mi-a spus ca dupa ce voi face analize sa ma duc inapoi la el asa am facut. Mi-a zis ca sa ma duc la mare 18 zile si sa iau Sinupret voi incepe sa iau dupa ce voi termina cu antibioticele si vreau sa vad rezultatul. Dupa rezultatele analizelor am un mic procent de anemie si lipsa de fier si calciu(vitamine). Acum iau MultiVita si Hof.Imun.As dori raspunsuri cat mai bune si de folos si daca se poate care sa ma ajute sa scap de acest cosmar! Va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Minnie a răspuns:

Mda, si eu am trecut prin asta.Ma durea non stop in gat fara nicio bautura sau inghetata rece.Am fost la un doctor mi-a dat o reteta fara rezultate, am mai fost la un doctor si mi-a dat un pomelnic de medicamente scumpe si multe. Din pacate nu mai tin minte decat Tantum Verde solutie lichida si-mi pare asa rau ca nu te pot ajuta, pot doar sa te inteleg prin ce treci! Diagnosticul a fost faringita cronica. Si dupa acel tratament mi-a trecut. Acum ma mai doare doar la raceala, deci cu motiv.Mergi la mai multi doctori, nu stiu ce sa-ti zic.

| impisnot a răspuns:

Buna JustAStar, exact aceeasi problema am avut si eu acum cativa ani insa se pare ca am avut parte de medici mai competenti ti-as propune sa intrebi la urmatorul control daca e vorba de vreun Streptococ, eu am scapat de acesta dupa 4 tratamente cu Moldamin!