| claudiuever a întrebat:

Am 14 ani si ma confrunt cu o problema care nu stiu cat de grava e.Am mancarimi anale sa zicem cam o data la 2 luni care dureaza cam 1 saptamana, cateodata le fecale se mai vad si niste chestii care se misca(cred ca sunt un fel de viermi) plus ca las urme de sange pe hartie igienica
e grav? ce pot sa fac?
cel mai bun raspuns funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce spui tu, s-ar putea sa ai oxiuri.
Nu, nu e grav.
Intreaba farmacista.

4 răspunsuri:
| Morenna10 a răspuns:

Trebuie neaparat sa mergi la medic, pana atunci incearca sa nu mamancialimente cu mult zahar.consuma usturoi si mancaruri picante

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de oxiuri :(

Ar TREBUI să cumperi MEDICAMENTE pentru eliminarea oxiurilor - tratamentele naturiste fiind ADJUVANTE ( ele doar ajută, UNEORI, la eliminare ).

În PRIMUL rând, este NECESAR un control a medicul de familie şi analize de scaun pentru CONFIRMAREA diagnosticului prezumtiv.
Apoi, medicul îţi va prescrie un anumit MEDICAMENT!

În farmacii se găseşte o gamă VARIATĂ de medicamente împotriva oxiurilor - vezi linkul :
http://www.pcfarm.ro/dictionar.php?id=Oxiuri

Vezi alte detalii despre oxiurază la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Parazitoze/oxiuroza-enterobioza_552

http://www.sfatulmedicului.ro/......xiurii_678

De asemenea, să fi foarte ATENT la igiena corporală şi la modul în care sunt spălate hainele şi lenjeria de pat!

Spălarea acestora trebuie să se facă la temperaturi de 90 grade, sau chiar să se fiarbă timp de 30 minute, apoi, după uscare, să fie călcate cu fierul încins!

Toate cele bune.

| Felys a răspuns:

Trebuie facut un examen coproparazitologic, daca nimeresti sa vezi in momentul cand recoltezi pentru examen si niste miscatori si mai bine ca de abia iese clar la analiza ce fel de viermi sunt si ce tratament este necesar

| claudiuever explică (pentru Felys):

Dar este ceva grav?