| Andreea9524 a întrebat:

Am o mare problema. De doua luni, de fiecare data cand imi vine menstruatia, am niste mancarimi anale foarte urate. Ele nu sunt permanente, in sensul ca sunt anumite parti ale zilei cand nu am absolut nimic, apoi ma iau iar apoi ma lasa... dureaza cam cat dureaza si menstruatia, daca nu o zi doua in plus. De ce se intampla asta? Sa fie ceva grav? Nu am gasit nimic pe internet...ma poate ajuta cineva? dau funda puppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă acele "mâncărimi anale" apar DOAR în perioada menstruală, atunci este posibil să ai o ALERGIE la absorbantele utilizate :(

Dacă, în schimb, acele "mâncărimi anale" apar şi în alte zile sau sunt mai accentuate noaptea, atunci este posibil să ai OXIURI!

În acest caz, este NECESAR un control la medicul de familie şi analize de scaun pentru CONFIRMAREA diagnosticului prezumtiv.
Apoi, medicul îţi va prescrie un anumit MEDICAMENT!

Vezi alte detalii despre oxiurază la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Parazitoze/oxiuroza-enterobioza_552

http://www.sfatulmedicului.ro/......xiurii_678

Toate cele bune.

| ElenaSA a răspuns:

Mergi la medic. Si poate iti da sa faci niste analize. E posibil sa nu ai nimic, sa fie un sindrom premenstrual.Dar vezi ce spune medicul.