| Vloga_Dani_1990 a întrebat:

Salut,am 14 ani si sunt in clasa A 7aA. Si am aparat auditiv ca eram mic aveam deficienta de auz...si am o problema la scoala si chiar sunt unpic trist...sunt bun, jucaus, prietenos, cuminte si niciodata nu am injurat si nu am lovit pe copii.
Eu intru la scoala imi salut colegii si ei nu ma bagau in seama.
si dupa in ora invatasem, scriam.
si dupa in pauza as vreau sa ma joc cu colegii dar nu stiu de ce ma bagau in seama...si am un coleg foartee prost *scuzati-mi limbajul* el ma bate, ma injura si ma scuipa fara sa-i fac nimic si nu am nici prietenii pana acum ???????? si nu am avut nici-o prietena pana acum si cum o procedez si cum imi găsesc si eu o prietena si cum o procedez la colegii?

Te rog ajutati-ma : va rog nu radeti, nu faceti glume proaste...
Cam atat, nu prea mai am idee

DAU FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai nici o fetita care sa te placa?
S-ar putea cu fetele sa te impaci mai bine, de aceea te sfatuiesc sa vorbesti cu ele.

| Donsavas a răspuns:

Cat de prietenos mai esti daca iti faci colegul bataus prost?
Nu te ai gandit ca asa cum ai si tu o deficienta,poate avea si el?
Prietena iti faci cand esti sincer,deschis si apropiat fata de o anumita fata. Nu ti faci prietena pentru ca ''asa trebuie'' ci pentru ca simti,esti atasat de cineva.
Prietenii vin daca aveti lucruri in comun si pleaca sau te ocolesc daca nu va gasiti ceva despre care sa discutati,ceva care sa va uneasca. Pentru a avea prieteni,trebuie sa fi interesat de oameni,chiar daca oamenii nu sunt interesati de tine.
Daca cineva te deranjeaza,arata i ca nu porti pica. Esti om si poti sa l intelegi. E si el om ca si tine, chiar daca a crescut altfel. Daca cineva de la tine e violent, ii spui dirigintelui tau sa fie atent la x si la nevoie, cand considera acesta, sa i anunte parintii. Spor la scoala!

| Vloga_Dani_1990 explică (pentru Donsavas):

Mulțumesc pentru informatii!