| Gabriel_Cătălin_1974 a întrebat:

Am 14 ani si sunt racit. Astazi am suflat nasul de mai multe ori, iar acum ultima data am suflat mai tare si mi-a curs putin sange dintr-o nara. Acum cand stau normal fara sa mai suflu nu imi curge nimic. Mi-am dat si cu picaturi de nas. Sunt foarte speriat sa mai suflu iar. Imi puteti spune de ce s-a intamplat asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Knu a răspuns:

Ai fortat un pic atunci cand ai suflat si probabil s-a spart o vinisoara din nas. Nimic grav. Pe viitor, fiecare nara in parte, si fara ura ca nu ti-a facut nimic.

| Motz_Andrei_1998 a răspuns:

Buna Catalin..sunt asistent medical anul 1 la sanitar si te pot ajuta: ce ai avut tu se numeste Epistaxis(adica sangerari nazale)..aceste sangerari au drept cauze(adica de la ce pot aparea): suflare puternica a nasului, expunere la subst.chimice,etc)...mai pe scurt te poti sufla in continuare dar daca sangerarea inca persista trebuie sa mergi de urgenta la spital iar acolo iti va face cateva investigatii. daca nu mai sangerezi e ok. sper ca te-am ajutat