| BitKode a întrebat:

Am 15 ani 188 cm si 87 kg, as vrea sa slabesc pana la vara si sa pun ceva muschi. Imi puteti da si mie un program de alimentatie sanatos, da nu vreau un regim sa mananc la ora 8 sau la 12, vreau ceva sa nu depasesc un anumit numar de calori si sa slabesc 500 g sau si mai putin pe saptamana ( nu vreau sa slabesc brusc si nesanatos, iar apoi sa pun la loc dublu). As vrea sa va spun ca o sa fac si mult sport! Cine imi face si mie un fel de dieta. Sa ajung pe la 78-79 de kg. Va multumesc mult! PS : Vreau sa slabesc deoarece nu ma mai simt bine in pielea mea! ( Sunt baiat) Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Lasa prostiile. ai inaltimea si greutatea la raport superb. baga mana pe fiare si trage pana iti sar ochii. desi la 15 ani e bine sa o iei usor. ideea ca raportul tau e superb. nu ai nevoie sa dai 10 kg jos. trebuie doar sa arzi grasimea si sa pui masa musculara. nu jongla cu greutatea, jongleaza cu aspectul fizic. eu am 1.73 inaltime si 73 kg momentan. si am grasime corporala de 17% (la 10% se vad faimoasele patratele). dar nu vreau sa slabesc 3 kg ca sa se vada, vreau sa ard grasimea in paralel cu masa musculara. regimul este asa 5 mese pe zi din 3 in 3 ore in principiu. orele ti le alegi. mese insemnand asigurarea de 30-40g proteine din 3 in 3 ore, alea sunt secretul muschilor de cand exista ei ca si parte componenta a corpului (un sandwish cu 150g pui iti asigura aceasta cantitate de exemplu). bagi niste alergat, niste sala si aia e. daca nu vrei sala alergat tot faci (ce naiba, e superb afara). 30 de minute pe zi 4 zile pe saptamana. daca vrei si sala doar 2 zile alergat, restul sala. daca nu vrei sala incearca sa faci bodyweight (tractiuni, flotari, flotari la paralele). orice miscare ajuta corpul, fie ea si mers. daca dai jos 10 kg o sa regreti cand vrei sa fii mare.

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 77, 3 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 10 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 10 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Toate cele bune.