| moniiq a întrebat:

Hey! Fac apel catre persoanele pasionate de sport si alimentatie. Vreau sa slabesc si merg la sala (de 4 ori pe saptamana). Incerc sa mananc mai sanatos (fara dulciuri, prajeli si alte grasimi). Insa mi-a spus cineva ca ar trebui sa incerc sa tin dieta dukan, care cica ar fi foarte buna. Avantajul acestei diete ar fi ca nu te ingrasi dupa terminarea lui. Am 16 ani, vreau neaparat sa slabesc. In concluzie: Ar fi bine daca as tine acest regim sau sa incerc sa mananc sanatos? Orice sfat e binevenit!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Tess a răspuns:

Nicio dietă în se per se este indicată. Depinde foarte mult de fiecare organism în parte. O dietă ce funcţionează la cineva poate avea efecte dezastruoase pentru altcineva. Cunosc persoane care şi-au distrus sănătatea din cauza unei diete greşite. Şi eu tind să mă-ngraş repede. Din nefericire, unii dintre noi au un metabolism lent. Probabil asta este şi problema ta. Personal nu mănânc dulciuri în general, dar dacă-mi trebuie neapărat mănânc. Organismul suferă extrem când îl privezi brusc de ceva. Nu mănânc pâine decât foarte rar. Nu mănânc între mese. Nu pun în gură fast food. Nici băuturi carbogazoase. Şi totuşi mănânc foarte multe paste, orez. Uite un blog cu reţete care te poate ajuta mai mult. http://reteteindraznete.blogspot.ro/2012/10/salata-ton.html Are şi câteva sfaturi.
Îţi recomand salatele, în general. Şi când ţi-e foarte foame iaurt alb. Cât de mult vrei. Sau un fruct. Nu te infometa că nu e bine.
Ai grijă că mersul la sală întăreşte musculatura şi este posibil să nu pierzi în greutate la cântar. Este foarte bine să mergi totuşi. Se va vedea la haine şi aspect. Baftă multă!

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La 16 ani NU ai nevoie de nici o dietă!

Este suficient să mănânci sănătos şi regulat ( la ore bine stabilite ), să faci mişcare, să nu consumi multe dulciuri, să nu consumi multă pâine şi paste făinoase, NU se mănâncă după ora 19, iar seara este indicat să mănânci ceva mai "uşor", etc.

Toate cele bune.

| Amy240 a răspuns:

Depinde ce contine acel regim dar eu personal iti sugerez sa o ti tot asa ca fara indoiala vei slabi daca continui. Sper ca te-am ajutat happy