| Andreea_Lazar_1996_OAzz a întrebat:

Vreau să slăbesc, deoarece nu mă mai simt bine în pielea mea.Sunt în clasa a 9-a și nu mai vreau să se râdă de mine.Aș vrea să slăbesc 15 kg în vreo 3-4 luni. Având în vedere faptul că învăț dimineața, ce dieta îmi recomandați, ce sa mănânc intr-o saptamana?(sport fac fără probleme, cu alimentația stau mai prost).Dau funda celui mai bun sfat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Unicornlover7 a răspuns:

Salut, dietele nu sunt bune pentru ca fortezi corpul sa slabeasca, iar apoi vei pune la loc mai mult decat era. Eu am slabit foarte usor si bine asa:
Mananci cele 3 mese pe zi, cina o iei pana la 8 seara, daca nu ai mancat pana atunci nu mai mananci, bei apa si te culci. Intre mese nu mananci nimic, numai cate un fruct daca e, si incearca sa iti faci un program, sa mananci cam pe la aceleasi ore zilnic. In farfurie iti pui mai putin ca de obicei, si nu mananci pana simti ca nu mai poti ca esti satula, te opresti atunci cand simti ca 'ai mai putea inca putin'. Incearca sa reduci sucurile, bea apa, cel mai bine plata, si daca simti ca ti-e foame intre mese, bea apa.
Nu uita sa faci sport, mergi dimineata devreme sau seara la o alergare in jurul casei su blocului, sau o plimbare cu catelul daca ai, deci iesi zilnic si fa miscare. Sau poti sa iti faci abonament la sala. Nu lua pastile, nu fa diete ca nu e ok. Sper ca te-am ajutat. Si nu uita, nu ar trebui sa iti pese ce zic ceilalti, esti frumoasa asa cum esti!

7 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

Cate KG ai? Ce inaltime ai?

| Andreea_Lazar_1996_OAzz explică (pentru Superior):

Am 15 ani, 1.67 înălțime și am vreo 73 de kilograme.La vârsta mea e foarte rău și nu-mi pasa să slăbesc pentru aspect, ci pentru sănătate.

| Ciobanu_Andrei_1998 a răspuns:

Poți sa o faci, cunosc un tip care a slăbit 20kg in 2 luni.Se ducea la sala și a transformat grăsimea in mușchi.El spunea ca a renunțat la dulciuri chiar dacă i-a venit mai greu la început.Chestia este sa conștientizezi faptul ca anumite alimente îți dăunează, nu doar sa renunți la ele pur și simplu. Odata ce constientizarea apare, dispare tensiunea și reprimarea gândurilor de a te feri de anumite alimente.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Ciobanu_Andrei_1998):

rolling on the floor) cum dracu transformi grasimea in mușchi ma? Esti dilău?

| Ciobanu_Andrei_1998 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Prima abatere

| gandurisiopinii a răspuns:

Bună!
Personal, nu am o părere foarte bună despre diete deoarece te vei îngrășa la loc imediat după ce termini cu ea.
Evită înfometarea! Poți avea probleme de sănătate grave.
În niciun caz nu lua pastile de slăbit!
Dacă vrei să slăbești, trebuie să-ți schimbi stilul de viață. E foarte bine că faci sport, căci asta este cel mai important pentru o viață sănătoasă. Cât despre alimentație, încearcă să eviți mâncarea fast-food, prăjelile, grăsimile și alimentele procesate. Consumă cât mai multe fructe, legume, salate, carne de pui, carne de pește.
Și programul de somn îți poate influența greutatea și starea de sănătate, deci ai grijă să dormi bine timp de 8-10 ore pe noapte.
Sper că te-am putut ajuta.
Succes!