| lilcide a întrebat:

Salut, am 15 ani fac 16 in septembrie 2010 si as vrea sa ma ajutati cu niste sfaturi cine poate. Am 1, 73 inaltime si 60 kg dupa mine eu zic ca sunt slab nu am mai intrebat pe cineva sa imi zica daca sunt slab sau nu si as vrea sa ma ingras cateva kg in plus.Am incercat sa tin un program dimineata beau un ceai cu paine cu margarina si gem cand vin de la scoala ceva supa, ciorba, pireu dupa aia gustarea o inghetata seara imi place sa manc niste cartofi prajiti si cam atat.Am tinut-o asa cam 4 saptamani( o luna ) si nu am pus aproape deloc in greutate sau in minus. Imi poate spune cineva cum as putea sa ma ingras sau daca este cazul!

O zi buna!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La varsta si inaltimea ta nu esti asa slab.
Daca vrei sa castigi in greutate trebuie sa fii atent sa nu o faci doar prin adaugare de grasime, ci prin exercitii fizice.

| AdY a răspuns:

Nu fi lenes si mergi la sala si fa sport. Eu am 13 ani si ma antrenez binisor dar tot am avut aceeiasi problema ca si tine la 12 ani.

| ikram a răspuns:

Sa nu mai faci asa ceva, doar nu vrei grasime. Ia si fa muschi, nu grasime. Mergi la o sala si fa exercitii la bicepsi, tricepsi, la picioare daca vrei, si eventual abdomen (nu te sfatuiesc sa faci piept, ca dupa aceea daca te lasi de sala ti se va lasa daca faci piept). Si ai sa veyi ca dupa ce vii de la sala ai sa mananci, si se va vedea la greutate, dar vor cantari muschii nu grasimea. Nu fa prostia sa te ingrasi asa aiurea ca pe urma greu mai scapi de grasime.
Daca nu vrei sa mergi la sala, incepe sa practici un sport (fotbal, handabl, basket, tenis).

| lilcide explică:

Va multumesc pentru sfaturi. Nu m-am gandit sa merg la o sala sa fac exercitii deloc. Va multumesc inca odata!

O zi buna!

| lilcide explică:

Nu e vorba de lenes, dar eu am astm si nu prea am voie sa fac sporturi ca nu ma lasa doctorita...