| FaneFane6564 a întrebat:

Salut.Am 15 ani(facuti in noiembrie) si o inaltime de 170/172de cm. Oare as putea sa mai cresc macar pana la 180 de cm. Vreau sa spun ca mi-am intrecut parintii, nu cu foarte mult dar i-am intrecut. Oare daca fac ceva exercitii pot sa cresc pana la 180 de cm?(daca e mai mult e mai bine). Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, vei mai creste pana la 18-20 de ani.
Dar iti poti stimula cresterea acum, daca faci ce trebuie, adica, sa faci un sport, care sa te solicite zilnic: volei, bacschet, handbal.
"ceva exercitii:" nu ajuta cu nimic. ori faci un sport serios, prcaticat zilnic 1-2 ore, pana te epuizezi, ori o lasi balta.
Oricum, cresterea ta depinde de mostenirea genetica de la parintii tai.
Incearca sa te masori azi si apoi la fiecare 6-12 luni, ca sa stii sigur ce inaltime ai acum si cate vei avea peste 6 luni.

| Donsavas a răspuns:

Doar dacă dormi la ora Asta, între orele 23 și 2:00 cand se eliberează hormonul somnului, melatonina, cea endogena neputând fi înlocuită de suplimente. Melatonina te adîncește in somn si doar intr-un somn adânc se eliberează si hormonul somatotropin care te înălța.

| WaterDrop a răspuns:

Poate cativa cm, insa sunt mici sansele sa atingi 1.80, daca parintii tai nu au 1.80. Nu te ingrijora insa, esentele tari vin in sticlute mici happy

| CiobotaruValentin a răspuns:

Salut.Din punctul meu de vedere, ai o înălţime decentă sau mai bine spus corespunzătoare vârstei tale.Nu trebuie să-ţi forţezi creşterea prin metode mai puţine bune pentru organismul tău, fiindcă eşti în creştere şi clar te vei dezvolta în următorii ani.Îţi recomand, dacă îţi doreşti în mod expres să mai creşti, să te apuci de sport precum baschetul şi înnotul!
O seară bună şi sper că te-a ajutat răspunsul meu!

| Misteryy a răspuns:

Totul depinde de genă in primul rand, dacă genetic părinții sunt înalți, pana la 22 de ani maxim crești in înălțime, depinde daca ai facut sport, ce sport, sunt mai multi factori dar preponderent este genetic, există o probabilitate mare sa ajungi penla 1.77 78.

| ShREKT a răspuns:

Salut, eu in cateva zile fac 18 si am 1, 92. Mi-am intrecut parintii si fratele, iar majoritatea oamenilor spun ca e din cauza ca toata viata aproape in fiecare zi am mancat carne de pui, cica are hormoni. Asa ca te sfatuiesc sa fac la fel, minim un an si sa observi daca e vreo diferenta, suna putin prostesc si nu garantez nimic, dar incercarea moarte n-are.