| ionutbhukv a întrebat:

Salut,am 15 ani si ~1.75 inaltime. Vreau sa ajung la aproximativ 185-186. Abia am facut 15 ani si am nevoie de niste sfaturi si pareri.Credeti ca voi putea ajunge la 1.85 pana ma voi opri din crestere? Ce pot face pentru a ma inalta? Stiu ca e genetica 60% dar am auzit ca sunt si alti factori care te ajuta, care sunt aceia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca poti creste, ai doar 15 ani si iti poti stimula hormonii de crestere, practicand un sport ajutator precum: volei, baschet, inot sau handbal.
Hrana sanataosa cu multe fructe si legume proaspete este iarasi ajutatoare, fiindca hormonii tai isi iau vitaminele si mineralele din aceasta hrana.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate sa ajungi. La 15 ani fiul meu avea 1, 70 m si la maturitate a ajuns la 1, 84 m.

| sierra1 a răspuns:

"15 ani si ~1.75 inaltime....Credeti ca voi putea ajunge la 1.85"

incă vreo 3 ani crești. Cât? Mai vedem noi, dacă o să ne spui