| Alexandruuu88 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru, am 18 ani si a si vrea sa mai cresc sa ajung pana la 1.75 (am doar 1, 69)Am auzit ca arginina stimulează hormonul de crestere, e adevarat? Nu sunt multumit de înălțimea measadCe a si putea sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Heureuse a răspuns:

Cel mai important este sa te accepti asa cum esti. Daca crezi ca ca altii nu te plac este ca tu insuti nu te placi. Sportul este cel mai bun remediu pentru dezvoltarea corecta si armonioasa a organismului. Pastilele nu sunt o solutie, iar aspectul inaltimii tine si de gena ereditara. Daca vrei sa modifici aspectul corporal se face numai cu acordul unui medic specializat.

5 răspunsuri:
| DovleacTurbat a răspuns:

Stimuleaza gH-ul, dar înălțimea este un factor genetic, o informație scrisă deja in ADN-ul tau care nu poate fi influențată (adica sa te-nalti mai mult decat iti permite gena sau sa rămâi mai scund decat iti permite gena) poate fi doar grăbită prin sport, alimentatie corecta, odihnă. Deci nu vei obtine mare lucru.

| Dumbi a răspuns:

Doar 1.75, ma gandeam ca vrei 1.80-1.85… La 18 ani, maxim o sa ma cresti pana la 1.70, dar slabe sanse. Ar fi bine sa te accepti asa cum esti tu, si sa te gandesti sa iti dai copilul sa faca un sport sa atinga inaltimea pe care o vroiai tu. happy Ca sa nu treaca in aceasta stare.
Si eu am 1.76-1.77, si am 14, dar ma gandesc ca nu mai cresc pana la 1.80…sad Asa ca ma accept asa cum sunt… Soru'mea are 1.53-55(eu am fost mai norocos si am ajuns) si de la 14 ani nu a mai crescut de loc…sad

| Awp_Alex_1990 a răspuns:

Ce inaltime au parintii si bunicii tai?

| Alexandruuu88 explică (pentru Awp_Alex_1990):

1,66-67 tata, mama -1, 55 bunicii putin mai mult.Nu cred ca înălțimea e un factor genetic, deoarece am întâlnit multe cazuri cand copii sunt mai înalți ca părinții.Si Dr oz a zis asta..Am vazut cazuri copilul avea 1, 78... părinții sub 1, 68

| Awp_Alex_1990 a răspuns (pentru Alexandruuu88):

Nu te contrazic.Aici depinde de mai multi factori