| DidiAlexandru a întrebat:

Am 15 ani si am constatat ca mi-a crescut o buba mare in buza.Nu prea stiu cum sa explic dar va voi da cat de multe detalii pot ca sa puteti sa ma intelegeti si sa ma ajutati daca ati trecut prin asta.Eu am 15 ani si am o gramada de cosuri.Am fost afara timp de cateva ore, iar cand m-am intors m-am clatit pe fata cu apa, deoarece dermatologul meu mi-a zis sa incerc sa imi tin fata cat mai curata. Dupa inca vreo 10minute in care am stat doar in pat am observat ca pot simti ceva in buza.O simteam cum imi atingea dintele.Prima data m-am panicat si am crezut ca este un cos dar m-am gandit ca nu putea sa apara in 10 minute si sa se faca asa de mare.M-am dus sa incerc sa il sparg, dupa ce am reusit sa o fac a iesit din el doar putin sange dar restul bubei inca mai este acolo.Sunt foarte panicat si va rog sa ma ajutati

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raven a răspuns:

Ar trebui să încetați cu obiceiul ăsta nefericit de a vă stoarce toate coșurile, bubele și excrescențele, uneori mai rău le agravați. Nu înțeleg dacă este pe buză în exterior ori în interior. Deocamdată tamponează cu niște apă oxigenată ori betadină și las-o în pace. Nu cu spirt, spirtul mai rău face.

| DidiAlexandru explică (pentru Raven):

M-am dus si am facut o baie. Dupa aceea cand m.am intors sa verific răspunsurile am observat ca nu mai am nimic.Iti multumesc totusi pentru raspuns.

| Raven a răspuns (pentru DidiAlexandru):

Good for you! Totuși ține cont de ce ți-am spus, uneori e mai bine să le lași în pace că trec de la sine.

3 răspunsuri:
| BunaZiuaMerio a răspuns:

E o afta.