| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 15 ani și am o problema la penis,el se decalotează mai greu,când este "moale",pot spune ca se decalotează fără probleme sau dureri și îl pot decalota pane la capăt, dar dacă este "sculat"pot sa îl decalotez doar pane la jumătate și dacă încerc mai mult am niște dureri și pe lângă chestiile astea mai am o problema, ca atunci când decalotez penisul și încerc sa îl ating îmi retrag imediat mana deoarece este o senzație foarte urata ca un fel de durere. Nu pot sa îl ating dacă este decalotat. Va rog frumos, ajutați-mă, dacă poate cineva sa îmi spună dacă este vorba despre o fimoza sau o intervenție chirurgicala, va rog sa o faceți ca nu știu exact ce am și îmi este rușine sa ma duc la doctor.
Aceasta problema am avut-o și în copilărie despre decalotare,dar toți doctorii mi-au spus ca nu ar fi nici un fel de fimoza,problema cu senzația de durere,neplăcută nu știu de când o am, dar cred ca sunt ani, ori cum eu nu mai m-am dus la doctor deoarece nu ma deranjează foarte tare, dar auzisem la un prieten de ai mei care a avut fimoza ca dacă mai stătea asa ceva timp, rămânea asa cu problema aceasta pe viata și m-a făcut sa ma gândesc serios în ultimul timp, va rog ajutați-mă dacă știe cineva despre ce este vorba

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Problema ta se numeste FIMOZA si se rezolva la orice medic UROLOG sau CHURURG din spital.
Daca in copilarie medicii sperau sa poti rezolva problema doar cu masaj si uite ca nu s-a rezolvat, acum a devenit intra-devar serioasa treaba, devenind FIMOZA si necesita interventie chirurgicala, ca sa se poata decalota complet.
sanatate multa!

| wishuweremine2 a răspuns:

De obicei, la varsta de 18 ani, ar trebui sa poti decalota penisul de tot (fara dureri, cu usurinta, etc.), avand in vedere ca ai 15 ani, eu zic ca nu ai de ce sa te ingrijorezi happy

Ti-as recomanda sa incerci sa decalotezi penisul in fiecare zi in timpul dusului, in timp ce e "sculat". Putin cate putin o sa se decaloteze la maxim in timp.
Nu incerca sa il decalotezi mai mult decat se poate, daca simti orice fel de durere, opreste-te.

Senzatia de durere, este din cauza ca glandul penisului nu a fost destul de expus la exterior. Cu mai multa expunere la exterior, nu va mai fi atat de sensibil.

P.S: Sa nu iti fie jena de doctor, nu esti prima si nici ultima persoana cu ingrijorari.