| amluatcaprafoarterausimadoarecapu a întrebat:

Salut am 15 ani si am si eu o problema sunt racit am nas infundat mai si tusesc. si am niste simptome parca iau foc cateodata imi arde obraji si imi bate si inima tare ma simt moale si cateodata mai ma ia si cateodurere de cap dar nu perioada lunga. va rog sa-mi spuneti daca acesete simptome sunt diin cauza raceli.pentru a eu sunt cam prost si cred ca sunt bolnav cu ininma cu tote ca a facut 3 ekg. va rog sa ma ajutati. dau funda! craciun fericit

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| IancuSilviu a răspuns:

Stai linistit, nu mori inca

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Cauza" acestor simptome este viroza respiratorie ( răceala ) pe care o ai...

În PRIMUL rând, îţi recomand un control la medicul de familie!

Apoi, dacă îţi dă Paracetamol şi Vitamina C, atunci îţi recomand altceva ( în caz că ai şi alte simptome de răceală şi nu-ţi trece ).

Poţi încerca unul ( nu toate ) dintre următoarele remedii/medicamente :
* Coldrex MaxGrip ( plicuri ) - le dizolvi în apă fierbinte şi bei unul la 4-6 ore ( îl bei cât de fierbinte rezişti ) – a se citi şi RESPECTA Prospectul.
* Coldrex HotRem - aceeaşi indicaţie ( ca la cel anterior )
* Theraflu Extra răceală şi gripă ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Fervex ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Modafen HotDrink ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Nurofen răceală şi gripă - comprimate.

Iar pentru durerea de amigdale, ca şi adjuvant, mai poţi folosi şi :
* Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi )
* Propolis C.
* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.

Ca tratament adjuvant cu diferite "leacuri băbeşti", pentru durerea de gât/amigdale, se pot folosi : gargara cu apă sărată ( o faci de câteva ori pe zi, se dizolvă o lingură rasă de sare mare la 200 ml apă ), comprese cu cartofi răzăliţi sau cu sare caldă, miere FĂRĂ lămâie ( deoarece lămâia IRITĂ gâtul ), eventual miere cu propolis, ceai cald ( nu fierbinte ), consumă mâncare uşor mestecabilă/înghiţibilă ( evită "uscăturile" ), preferabil ciorbe/supe, etc. ), Propolis spray ( se găseşte la magazine apicole ),...

Seara, înainte de culcare se înghite treptat 1 lingură de miere ( preferabil cu propolis ), încet pentru ca să se ungă bine gâtul şi NU mai bei/mănânci nimic după aceea.

Pentru răceală se poate consuma usturoi proaspăt ( cu diverse alimente ), citrice ( care conţin multă Vitamina C, în special kiwi ), vin fiert, ceai fierbinte, etc.

Pentru tuse se poate folosi ceai de soc îndulcit cu miere de albine, sau ceai de ceapă + jumătăţi de nucă.
Vezi şi alte remedii pentru tuse la linkul :
http://sanatate.bzi.ro/remediu-cu-usturoi-si-miere-pentru-tuse-seaca-6822
http://www.tonica.ro/......-tuse.html

Dacă nu ai probleme cu tusea/gâtul, se poate bea ceai de natural din orice plante.

Totuşi, sunt unele mai indicate în caz de răceală - vezi detalii la linkul :
http://www.gradinamea.ro/......550_1.html

http://www.ele.ro/sanatate/tratamente-naturiste/5-ceaiuri-antiraceala-4225

Pentru nasul înfundat se recomandă diverse picături nazale ( de la farmacie ) sau inhalaţii cu abur/ceai de mentă sau muşeţel ( în care se pot pune câţiva picuri de ulei de brad sau de eucalipt ).

Dacă ai şi febră atunci se pot face frecţii ( pe tot corpul ) cu spirt sanitar, carmol, etc.

Antibiotice se iau DOAR în ultimă instanţă ( NU se administrează de la început ), în cazul în care simptomele se agravează şi DOAR dacă sunt prescrise de medic!

Toate cele bune şi multă sănătate.

Sărbători fericite!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa e.si eu an fost racit.credeam ca o sa mor.mi-a mai trecut, dar ma sacaie o tuse de prost gust, seaca si cu usturimi in piept.am mai avut dar uitasem simptomele.e rau dar trece.saridon,ceai cu lamaie, sare calda pe piept si rabdare.

| giony54 a răspuns:

De la raceala sunt semnele ca nu ai imunitatea buna, ia 6 pasile de vitamina C naturala pe zi si te faci bine si inhalatii cu ulei de oregano.

| RickGrimes a răspuns:

Pai e doar o raceala mai grava,ti-as sugera sa te duci la un control sa iti dea medicul un tratament,dar nu e chiar asa de grav,daca stai mult in fata PC-ului incearca sa stai mai putinel,dar nu neaparat o ora. poti sta si mai mult,dar daca simti ca obosesti si te doare capul,mai odihneste-te,stai in pat,mai uita-te la TV,si incearca sa iei PARACETAMOL o data pe zi,ca se vede ca ai febra,paracetamolulu este foarte bun, iti trece si durerea de cap in timp, si iti trece si febra, daca nu ai, ia algocalmin.

| FGirl a răspuns:

Esti racit. Stai linistit. Aveam exact simptomele tale in fiecare an de cand ma stiu...pana acum 2 ani.
Bea ceai fierbinte amestecat cu suc de lamaie, mananca mancare cu usturoi, ceapa sau hrean (poti sa mananci cartofi prajiti cu hran-iamiiii).
Fa ceai intr-o oala intinsa, pune-o pe un scaun si stai cu capul deasupra ei (nu o lasi sa se raceasca pentru ca nu mai are efect). Si pune un prosop in cap.Stai acolo vreo 10 minute fara sa scoti capul in timpul asta.
Ia tantum verde sau ceva asemanator (ca strepsils).

Nu iesi afara cu nasu' in ger.

Vei fi bine.

Craciun fericit!