| adi_1213 a întrebat:

Am o stare nasoala nu pot manca sau fuma ii simt gatul uscat si cand respir pe nas ma arde parca as trage aer dintr-un cuptor cred ca am racit,,, rosu in gat nu am dar tusesc de 5 ori in 15 secunde. ce sa iau? am luat cateva pastile pentru gat Faringosept ...etc.
Help! si Craciun Fericit!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ti-as recomanda o inhalatie cu musetel in care pui cateva picaturi de INHALANT (il gasesti la farmacie), bea ceai cu Fervex sifa gargara cu apa cu sare. Pentru tuse, poti folosi Tusin Forte.

| AvalohAlyn a răspuns:

Tu vrei sa fumezi daca respiri greu si ai gatul uscat? Fumatul are si el o vina pentru starea ta.Foloseste Tantum Verde, ia paracetamol si nu mai fuma.Sanatate si sarbatori fericite!

| string a răspuns:

Nu fuma si nu manca. Asculta-ti organismul ca stie mai bine decat tine ce are nevoie.
Daca este vorba despre o raceala, ceea ce poti face este cam asa:
- vit C minim 1 gram la 4 ore
- vit D minim 4000 UI pe zi
- ideal sa gasesti ceva cu Magneziu si zinc
- un galbenus de ou frecat cu miere si lapte rezolva problema aminoacizilor si starea de iritatie a gatului
- de la Helpnet poti sa-ti iei GrindTus ( Abocca) si-l iei cum scrie in prospect ( calmeaza tusea dar are si efect expectorant cand este nevoie)
- ideal: baie fierbinte cu sare si frectie din cap pana in picioare cu spirt, asa incat sa provoci vasodilatatie si sa transpiri ( eu, personal, ma duc la sauna dar am grija cand ies de acolo sa nu o fac mai lata decat la venire. adica sa racesc mai rau).
- ceai, limonada, apa si orice altceva cere organismul.
si PAAAUZAAA de fumat si alte chestii iritante.
Asta daca vrei sa te distrezi in zilele urmatoare big grin
Rezerva-ti timp si orienteaza-te unde este cel mai apropiat medic, nu-i o solutie sa nu treci pe la ei, mai ales sa fii sigur ca totul este doar o raceala si nu altceva.

| constantyna a răspuns:

Lasa-te definitiv de fumat, in primul rand, si mergi la un medic bun, care sa te trimita si la niste analize in functie de ce vede la tine!