| Adelinnnnn a întrebat:

Salut, am 15 ani si de vreo saptamana am niste dureri in zona gleznei, mai exact la incheietura piciorului(ambele). Joc fotbal si ma cam afecteaza. Nu sunt dureri insuportabile sau sa nu am forta in picior. Pot juca fotbal, pot merge dar nu scap de ele si imi pocnesc rau, atat gleznele cat si genunchii.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| J3nnif3r a răspuns:

Intindere de ligamente probabil, eu am patit-o de la basket - aceleasi simptome.
Ia-ti o glezniera si poart-o de fiecare data cand te duci la fotbal chiar daca ti-au trecut durerile pentru ca ligamentele sunt slabite. (Poart-o si cand mergi pana iti trece durerea)
Exista si unguente pentru intinderi si entorse care mai amelioreaza durerea.
Cand am avut nevoie le-am luat de la farmacie (si glezniera- care e pe marimi si nu e foarte scumpa 5-15 lei si unguentul).

| RobyRobertoAdevarat a răspuns:

Bai! Stai linistit acasa si pune comprese reci, eu zic sa nu te mai duci la fotbal o perioada, mai bine vi la mine la nightclub in Torino

| Adelinnnnn explică (pentru RobyRobertoAdevarat):

Maybe laughing

| RobyRobertoAdevarat a răspuns (pentru Adelinnnnn):

Faci si tu niste banuti...winking