| anonim_4396 a întrebat:

Credeți ca e normal sa-mi amorțească picioarele (gleznele si labele picioarelor) si sa simt furnicături si pișcături si sa nu mai pot merge cu ele vreo doua-trei minute? Asta mi se întâmpla, in mod surprinzator, chiar si atunci când merg/sar/imi mișc picioarele etc, nu doar când stau jos, deci destul de frecvent... sad Si încă o întrebare: credeți ca e normal sa ma doară glezna in fiecare dimineața, când stau in pat? Eu dorm pe o parte, cu un genunchi la piept si cu celălat picior întins in spate. Iar in fiecare dimineața, 7-8 dimineața, ma trezește o durere insuportabila a gleznei piciorului întins, care durează vreo 15 secunde. Imi amorțește si ma mai si trezește din somn. Care o fi motivul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Furnicaturile apar cand re-porneste circulatia sangelui in arterele periferice subtiri.
In cazul tau ori iti tii piciorul intr-o pozitie in care se stranguleaza o artera, ori ai o problema de circulatie in picior.
Daca problema persista sau se agraveaza, atunci trebuie facuta investigatie Doppler la picioare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Circulație proastă, posibil reumatism. La medic.

| gigite a răspuns:

Lipsa de vitamine, si miscare fizica.

| gigite a răspuns (pentru gigite):

Ca. Mg. Si. B6. Etc. sau Analize.