| Gabriel_Andrei_1995_0ksB a întrebat:

Am 15 ani si parul pana la gura.
Cand bag mana in el uneori imi cad fire de par (2, 3) si cand ma pieptan intre 4-5 fire.
Este normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

E normal, așa cade la băieți mai ales daca nu l-ai tuns de mult timp sau filat sau mai ales dacă îl și prinzi uneori, nu-ți face griji, nu este nimic grav, probabil parul tau este foarte des, îți recomand să îl filezi, iar apoi vei vedea că nu va mai cade.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este perfect normal sa cada pana la 100 de fire pe zi!
Parul se regenereaza, cazand zilnic fire si crescand zilnic alte fire.

| Lioana a răspuns:

Doar 4-5 fire pe zi si tu iti faci griji? Pot sa cada pana la 100 fire pe zi si e tot normal. In locul firelor cazute cresc altele.
http://www.romedic.ro/cat-de-mult-par-e-normal-sa-cada-pe-zi-0P35057

| Andrei899 a răspuns:

Este perfect normal sa iti pice pe zi intre 50-100 fire de par

| Andreea1912 a răspuns:

E normal sa iti cada parul, totusi o cadere abundenta poate semnala ceva lipsa de vitamine/minerale in corp. Totusi, dupa descrierea ta, as zice ca totul e in regula

| Ghete_Matei_1992 a răspuns:

Si mie imi cadea din par, cand ma jucam cu el...dar dupa ce am cumparat un sampon de urzici de la farmacie (naturista) nu imi mai cadea parul (dupa 3 utilizari). Incearca si tu!