| AlexUtza3q a întrebat:

Buna TpU de la un timp imi cade parul...am 12 ani (varsta pubertati) si ma gandeam ca e normal... dar nu stiu ce sa zic, va rog ajutati-ma pentru ca chiar sunt ingrijorata, cand fac baie gasesc vreo cate 7 fire de par prin vana, sunt ingrijorata, cand ma pieptan imi cade parul, nu stiu oare e pentru ca ma piepten des, sau ca ma pieptan cu peria sau e de la varsta?straight faceHeLpp@!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristinaLorena a răspuns:

Poi, si eu patesc asa imi cade mult par la pieptanare dar asta e din cauza ca parul se schimba.Cade dar creste altulbig grin Asa ca nu te speria pentru. ca nu este nimic grav! Funda? love struck

3 răspunsuri:
| PopescuAdina a răspuns:

Salut Alexutza,
As putea zice ca este ceva normal la varsta ta, totusi ar trebui sa te informezi. In general caderile parului au la baza : varsta inaintata (la tine nu este cazul), alimentatia haotica, un dezechilibru hormonal sau efectele adverse ale unor medicamente.

Poti citi mai multe informatii aici :
http://medicul.net/frumusete/caderea-si-problemele-parului/

| ταξιδιώτης a răspuns:

Nu-ti face probleme, e normal si la varsta ta se regenereaza

| LusyLuss a răspuns:

Ai putea incerca sa mergi la un doctor dermatolog.si eu am avut aceasta problema insa mult mai grava nu cum zici tu (7 fire), am urmat un tratament si acum nu imi mai cade asa tare, incearca nu te mai piepteni asa des, sa nu mai folosesti feonul (deoarece si acesta il deterioreaza). Si stresul al putea fi cauza.