| Robertmihai133 a întrebat:

Salut am 15 ani și sunt în spital.ca sunt răcit. Am o curiozitate. Eu am branula si dimineata vine o asistentă și imi baga ditamai seringa in perfuzie si doare. Nu ma plâng de durere ca suport, dar ma gândeam daca e sănătos sa-ti bagi diferite medicamente în vene?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca este, odata ce ti le baga ca sa te faci bine!
Acelea sunt vitamine si intaritoare, ca care iti ajuta sistemul imunitar sa lupte cu boala si sa elimine boala.

| sierra1 a răspuns:

"e sănătos sa-ti bagi diferite medicamente în vene?"

e cea mai rapidă metodă de administrare!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Orice medicament care este băgat în tine, că il iei prin perfuzie sau oral, nu este 100 % sănătos, dar este destinat însănătoșirii tale, dacă este recomandat de un medic.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai daca ai ajuns acolo si a fost nevoie de asta... evident ca este spre binele tau aceste injectii.

| Nirvanaaa a răspuns:

Intravenos ajung mai repede la nivel sangvin, este o metoda mai rapida și mai eficientă.

| boss97 a răspuns:

Ai grijă, tu ca pacient trebuie să știi ce medicamente îți bagă în perfuzie, pentru că eu am stat în spital o lună întreagă, și câte 3 perfuzii pe zi, și mi s-au umflat mâinile și venele, de 3 vene sunt moarte. încearcă mai mult cu pastile și seringi, pentru că seringa e mai suportabilă decât branula.

| Robertmihai133 explică (pentru boss97):

Nu am perfuzii. O seringa fara ac mi-o baga in branula si dupa imi face o injectie in fund