| Hash123 a întrebat:

Am 15 aninsi sufarbde miopie forte dar totuși vreau sa practic kickbox. Cat de grav ar fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Nu e grav. Atâta timp cât porți lentile de contact nu văd problema.

Răspuns utilizator avertizat
| Youngster a răspuns:

Depinde, depinde ce dioptrii ai la ochelari, depinde de retina, daca ai retina subtiata cum o am si eu, nu prea este indicat sa faci efort absolut deloc, risti sa ti se desprinda retina, de obicei retina este foarte subtire, daca se rupe ajungi la operatie, normal operatia o faci la 18 ani, ca atunci normal iti stagneaza.
Iti recomand sa citesti putin aici: http://sperantabioxim.ro/tratamente-oftalmologice/tratarea-miopiei/

Si aici:

http://jurnalul.ro/......16963.html

Dar doctorul cred ca ti-a spus sa nu faci, intreaba si doctorul.