| Bogdandfqj a întrebat:

Bună ziua. Am 25 de ani și miopie de -3 la ambii ochi, iar soția mea are miopie și astigmatism de -1.75. ne gândim la un copil. Suntem foarte stresați dacă copilașul va moșteni probleme oftalmologice. Problema e să nu facă forme grave, miopie forte sau mai grav. Sunt totuși șanse să avem un copil sănătos din acest punct de vedere? Suntem foarte stresați. Vă mulțumim pentru răspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Miopia voastra nu este grava si se poate si corecta (operatie cu laser).
Chiar daca copilul va mosteni miopia, va putea trai ca si voi, cu ochelari.

| sierra1 a răspuns:

Cauza aparitiei miopiei poate fi genetica (se mosteneste de la parinti). Este cunoscut faptul ca daca unul sau ambii parinti au miopie, creste semnificativ riscul ca si copilul sa o dezvolte. De asemenea, factorii de mediu contribuie si ei la instalarea miopiei la copii si adolescenti.

| doctorandus a răspuns:

Conceptia e o loterie. Aveti atat gene bune cat si gene rele. Nu se stie ce va iesi.

| Andreea99911818181 a răspuns:

Si eu am miopie si sunt insarcinata, mi-a trecut prin cap asta la un moment dat ca ar putea avea si el dar nu-mi fac niciun fel de griji. Sotia ta in primul rand are dioptriile mici, eu am -4 cu -2.75 si oricum se poate trai lejer si cu problema asta. Eu nici macar nu o vad ca pe o problema sau ca pe o ingrijorare. Astea se pot corecta sau opera daca vrei. Pe mine nu ma deranjeaza sa port niste ochelari