| Andreasninu23 a întrebat:

Dacă fac sala și vreau sa ma apuc de kickbox și 3 zile ma duc la kickbox și in 4 zile
La sala îmi pot menține aceeași masa musculară
Kickbox ul nu vreau sa l practic de performanța doar bazele dar in rest vreau progres la sala
Ce ar trebui sa fac?

1 răspuns:
| AndreiN80 a răspuns:

Salutare! Este foarte bine că îți dorești să faci sport și să îți menții masa musculară. În general, este important să îți acorzi timp și pentru odihnă și recuperare, astfel încât să eviți supraantrenarea și eventualele accidentări.

Dacă vrei să faci și kickbox, ar trebui să îți ajustezi programul de antrenament astfel încât să îți poți menține masa musculară și să progresezi în același timp. Poți să împarți antrenamentele în așa fel încât să ai suficient timp pentru odihnă și recuperare. De exemplu, poți să faci kickbox de două ori pe săptămână și să îți dedici restul zilelor pentru antrenamentele la sală.

De asemenea, este important să ai o alimentație adecvată, care să îți ofere suficiente proteine, carbohidrați și grăsimi sănătoase pentru a susține antrenamentele și masa musculară. Poți să consulți un nutriționist pentru a-ți face un plan alimentar personalizat.