| CostelCosmin88 a întrebat:

Salut.Am 15 si o lună și 1.85.M-am îngrășat mult pe timpul clasei a8a si am ajuns la 90kg.In liceul meu sunt și băieți de clasa a9a care au în jur de 1.90.Ps:Stiu ca sunt înalt pentru vârsta mea dar vreau să cresc.Ce sporturi imi recomandați pentru creștere? Rog păreri și sfaturi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Conform datelor pe care le-ai dat si dupa ce am calculat IMC-ul ( indice de masa corporala) care pentru tine are o valoare cuprinsa intre 26-27, se pare ca esti supraponderal. Pentru a putea sa mai cresti in inaltime, sportul care te va ajuta in aceasta privinta este baschetul si inotul. Multa bafta!

| CostelCosmin88 explică (pentru iulian1302):

Iulian1302,care este greutatea potrivita pentru mine? Îmi poti spune te rog!?

| iulian1302 a răspuns (pentru CostelCosmin88):

Sigur. Avand in vedere inaltimea ta ar trebui sa ai in jur de 73-80 de kilograme.