| Rs_Radics_1994 a întrebat:

Am 16 ani, 1.86 înălțime si 52 kg. Sunt foarte slab, chiar dacă mănânc mult nu se pune pe mine.
Aș vrea sa ma ingras putin.
Daca iau proteine credeți ca m-ar ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AndreiWeisz a răspuns:

Nu chiar, mai ales daca le iei fara sa mergi la sala. Incearca sa mananci mai mult, in special proteine si carbohidrati (carne, orez, cartofi, paste etc), poti sa iei si proteine, dar daca tot esti slab, mai bine iei un weight gainer (proteine+carbohidrati) si iti garantez ca pana in toamna ai cel putin 6-7 kg in plus. Dar trebuie sa te tii de treaba.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Proteina ajuta la ardearea grasimilor, iar la tine cui cazul ca si asa esti subponderal (slab).
Dar, suplimenteaza mesele, dubleaza-le si vei lua in greutate!
Manaca sanatos 3 mese regulate pe zi, cu proteina dar si vegetale si carbohidrati. Cantitatea trebuie sa fie dubla, fata de ce mananci acum, ca sa pui si ceva kg pe tine.

| MistretulPufos a răspuns:

Nah, trebuie sa mergi la sala si sa mananci si mult, dar nu orice bineinteles