| KindKid17 a întrebat:

Cum sa ma ingras? Am 17 ani, 1.86 inaltime si doar 60 kg. sunt foarte slab, dar mananc mult. Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hei.

Iti spun clar ca nu vrei sa te ingrasi laughing Tu vrei sa ai muschi, nu grasime.

Ca sa faci asta trebuie sa urmezi niste pasi.
Am un prieten care era la fel, foarte slab si s-a apucat de sala.
Dupa cateva luni se vedeau diferente majore.

Acum, ca sa faci asta ai 2 optiuni.

Prima ar fi sa te duci la sala si sa mananci mult dar sanatos.
Degeaba mananci mult daca mananci prost - ex fast food.

Ai putea sa vorbesti si cu un nutritionist sau sa te uiti pe net dupa recomandari.

Alta varianta ar fi sa-ti cumperi niste greutati reglabile si sa faci singur acasa. Rezultatele o sa fie si mai mici.

Alta varianta (gratuita) ar fi sa faci exercitii cu greutatea corpului dar sa nu te astepti la cine stie ce rezultate.

Concluzia : conteaza si ce mananci, nu numai cat mananci.
Ce a spus TheOne este corect. Sunt de aceeasi parere.

| CuriousStuff a răspuns:

In primul rand analize (in special hormoni tiroidieni) si coprocultura, sa fii sigura ca motivul pentru care nu te poti ingrasa nu sunt niste paraziti intestinali sau probleme endocrine. Dupa, pur si simplu trebuie sa mananci mai mult decat consumi. Daca tot nu poti, inseamna ca esti fericitul "castigator" al unui metabolism rapid, stai linistit ca odata cu trecerea timpul o sa ma incetineasca, si nu o sa te mai poti opri din ingrasat, pentru ca obisnuit fiind sa mananci mult o sa-ti fie mereu foame.

| vocea a răspuns:

Salut, ai nevoie sa consumi mai multe calorii fiindca organismul tau arde repede grasimile acumulate

| LenoreVoldaren a răspuns:

NU! Sub nicio formă nu vrei să te îngrași! Dacă bagi în tine 10 mese pe zi și multă mâncare nesănătoasă faci foarte rău! Așa e corpul tău și ar trebui să fii mândru că nu ești gras. Mai încolo s-ar putea să-ți cedeze organismul și să înceapă să se depună grăsimea și să vrei să slăbești. Mai bine ai face sport, sală, multă mișcare ca să-ți dezvolți masă musculară sau să îți formezi fizicul (ca să nu ai aspectul de "scobitoare" de care probabil încerci să scapi).

| TCosminn a răspuns:

Sa te fereasca Domnu sa vrei sa te ingrasi si sa nu te mai poti opri. Crede-ma, e mai bine sa fii slabut decat grasut. Asta e organismul tau, se va mai schimba, ai rabdare. Fa sport si mananca sanatos, asta e tot ce trebuie sa faci pentru inceput.

| TheOneTime a răspuns:

In primul rand, chair daca suna destul de ciudat, ar trebui sa te apuci de sala, sa iei suplimente ( Whey + glucoza sau MASS GAINER de la ce brand vrei ). Sa mananci surse bogate de proteine ( Soia, Branza, Oua, Carne etc.). Stabilesteti un program ale meselor principale. Sa fi intr-un bulking constant, adica sa mananci mai multe calorii decat consumi. Ex, mananca 3000 calorii ( poti foarte simplu incercand diferite alimente cu calorii multe, ex: chipsuri, junk food, DAR NU IN EXCES! ) si da jos numai 2000. Rezultatele vor aparea in minimum a 3-4 luni maxim. Nu lua suplimente daca nu faci sala, daca nu te incanta ideea, MANANCA MUUUULTTT! Sper ca te-am ajutat.

| Sîrb_Ramona_1998 a răspuns:

Poți sa iei vitamine
Fundă