| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani si am avut o problema acum vreun an si ceva. Simteam o durere in zona plamanilor, asta a fost pentru o luna-doua. Acum nu mai am nimic, rar sa se intample asta, cand sunt racit, dar as vrea sa fac o radiografie pulmonara. Am cateva intrebari in legatura cu ea:
1. Ce pret are aceasta radiografie?
2. Sunt obligat sa merg cu vreunul din parinti? [Tin sa mentionez ca m-am apucat de fumat dupa ce mi-a trecut durerea...]
3. Ma pot duce cu cineva major, nu neaparat un parinte?
4. Examinarea radiografiei de catre medic sa plateste separat?

Ms ca ati citit. Pace.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| crazygirlyo a răspuns:

1. TARIFE RADIOGRAFII MEDICALE

Atentie: La radiografiile medicale copii (pana la 16 ani) si pensionarii (cu talon de pensii) beneficiaza de reducere 10 %

Gasesti aici lista :

http://radiologie.3x.ro/r-medicale.htm

2.Asta chiar nu stiu. dar daca debea te.ai apucat de fumat gen fumezi doar de cateva zile stai linistit/a nu se vede nimic pe radiografie decat dupa cel putin 3-4 ani;)

3.cred ca da. daca nu mergi la medicul de familie. poti incerca la o clinica particulara dar o sa coste cam mult cred :(

4.cred ca cel mai ok o sa afli toate astea la fata locului...depinde si de locul unde te duci!

Ai grija. daca inca te mai doare.macar lasa. te de fumat o perioada e periculos, daca e ceva mai urat.se poate agrava foarte usor din cauza asta! bye :d.

5 răspunsuri:
| madaa_9439 a răspuns:

Ori te duci si iei o trimitere de la medicul de familie ori cauti un doctor pneumolog(incerci eventual in spital ca trebuie sa aiba un cabinet de pneumologie sau cauti pe net).
doctorul respectiv te va ausculta si daca considera te va trimite sa iti faci o radiografie (pret din cate stiu maxim 150 ron dar nu garantez.in jurul acestei sume gasesti).
examinarea nu stiu daca o platesti. poate fi in functie de medic, desi cred ca nu.
nu e neaparat nevoie de adult, dar totusi daca ai 14-15 ani nu prea cred ca o sa te ia in serios fara un parinte langa tine.

si ca un sfat:rau ai facut ca te-ai apucat de fumat cand simteai ca e ceva nu e ok la plamanisad

Răspuns utilizator avertizat
| CPPC a răspuns:

Buna! Am citit de problema ta cu plamanii si tin neaparat sa-ti raspund, deoarece acelasi lucru i s-a intamplat si unui prieten de-al meu acum 2 ani si a descoperit ca era o boala grava(mai exact cancer). Din pacate acum este mort. Nu vreau sa te sperii, dar du-te cat mai urgent la medic!
Pa, pa!

| Maia_5796 a răspuns:

Sfatul meu este sa mergi la medicul de familie...pentru ca acesta iti va clarifica toate nelamurilile. Si in plus si ei am facut o radiografie la picior si stiu ca nu este foarte scumpa. Cred ca totul nu depaseste suma de 100 de ron(bineinteles ca poate fi mai ieftinlaughing depinde.

| bladd a răspuns:

1. Nu costa. 2. Trebuie sa te duci cu unul dinte parinti. 3. Nu. 4. Nu. PACE!