| Alskwm21 a întrebat:

Acum 4 zile am fost la o nunta, unde am baut destul de mult (am 16 ani). A doua zi dupa nunta nu am simtit mare lucru, nu mi-a fost rau, pana pe seara cand simteam o arsura in jurul pieptului, dar nu am bagat-o in seama. A treia zi dupa nunta, de dimineata, m-am simtit rau de tot, ma ardea stomacul foarte rau si am vomitat agresiv de vreo minim 10 ori in 2 ore, dupa care am mers la spital, unde am facut 3 perfuzii, in urma carora mi-au trecut starile de greata si arsurile, insa am ramas cu o durere intepatoare in zona plamanilor, mai exact in partea dreapta-sus. Tin sa precizez ca am fumat aproximativ 6 ani, dar de doua zile am luat pauza la tigari si nu am mai fumat absolut deloc si nici nu planuiesc sa o mai fac. Ce pot face pentru a remedia, pe cale naturala, durerea din plamani si ce cauzeaza mai exact acea durere? Tin sa mentionez ca nici in seara nuntii, nici in urmatoarea zi nu am vomitat absolut deloc, motiv pentru care, probabil, am avut dupa aceea arsurile la stomac. Va rog fara "lectii morale" inutile, stiu si sunt constient de consecintele actiunilor pe care le fac, multumesc anticipat si DAU FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai nici sa numai fumezi vreodata.
Am fumat vreo 12 ani 1 pachet/zi, m-am lasat de 4 ani, ma simt super bine!
Restul nu prea as vrea sa imi dau cu parerea, pentru ca nu-s medic si nu vreau sa gresesc.
Dar nu au legatura plamanii cu faptul ca ai vomitat.
Pentru acele arsuri la stomac trebuiau sa iti dea o prescriptie ceva.
In orice caz nu vei gresi daca tii regim o perioada, fara lucruri acide!
Poti lua la nevoie cand te doare stomacul 1 comprimat Nospa!
Iar dimineata pe stomacul gol cu 30 minute inainte de micul dejun 1 comprimat de omez.
Banuiala mea fiind ca ai o forma de gastrita.

"Succesuri"

| Alskwm21 explică (pentru Simpatic):

Fix asta mi-a prescris medicul, no-spa la nevoie și Omez 10 zile, înainte de micul dejun. Mersi mult de sfaturi!

| Simpatic a răspuns (pentru Alskwm21):

Cu placere!

| dullcat a răspuns:

Nu cred ca esti constient de gravitatea consecintelor, altfel nu ai cauta remedii naturale pe net.Mergi din nou la medic! E incredibil cum unii dintre voi va frecati in asa hal sanatatea.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Ai un organism mai puțin rezistent.
Îți va trece stare actuală iar cu plămâni nu ai probleme.
Te sfătuiesc să stai departe de alcool și dacă tot vrei sa fumezi vreodată, fumează ceva ce nu poți trage în piept.

| Mihhhhhhhh a răspuns:

Fa repaus in primul rând. In al doilea rând nu mai bea și nu mai fuma ca sa se poată regenera acolo. Ar fi bine sa mergi totusi la un consult sau o raza la plămâni sa vezi de ce te doare.