| Girbita_Sami_1999 a întrebat:

Am 16 ani si as vrea sa ma apuc de sală si as vrea niște proteine sa cresc cat de repede posibil în mușchi ce îmi recomandați.
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Iti recomand ceva mai bun decat sala, la 28 lei, am cartea il urmez, acolo e absolut tot, plan de antrenament, pasi cu poze la fiecare exercitiu in parte, m-as bucura sa alegi calistenica in loc de pompatii aia de la sala.
http://www.elefant.ro/......23273.html

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există proteine ca să crească rapid mușchii. Mușchii cresc prin antrenament și alimentație corespunzătoare, într-un ritm dictat de organismul tău, de antrenamentul făcut cu cap, în timp, de o alimetație corespunzătoare. Organismul nu poate procesa, metaboliza, zilnic decât o cantitate limitată de proteine. Ce îi dai în plus, se elimină apoi ca produs de excreție prin urină. adică îți chinui rinichii de care ai nevoie și mai târziu, doar atât. Apucă-te de sală, fii conștiincios și mușchii îți vor crește. Graba strică treaba.

| Girbita_Sami_1999 explică (pentru sadrian46):

Multumesc!

| Girbita_Sami_1999 explică (pentru sadrian46):

Ce proteine mi-ai recomanda ceva ieftin nu foarte scump

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Girbita_Sami_1999):

Oua de la tara, pui, mazare, migdale, iaurt, ulei de masline.

| sadrian46 a răspuns (pentru Girbita_Sami_1999):

Cea mai ieftină proteină se găsește în șoricul de porc. Nu este de cea mai bună calitate pentru mușchi, dar este bună pentru cartilagii, din genunchi șira spinării, etc. Alte proteine ieftine sunt în rinichii și ficatul de porc și vită. Și în lapte. Și în ouă.

| Donsavas a răspuns:

Consulta înainte un nutritionist!