| VSC10 a întrebat:

Am 16 ani si de cand ma stiu mi-a plăcut cafeaua. In ultimul an am baut destul de multa, iar in vacanta de vara beau cam in 5 din 7 zile. De obicei beau cam aproape o ceașcă plina dimineata. Ma poate afecta intr-un mod negativ? De obicei o beau fara zahar, iar peste o luna si ceva fac 17 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Cam multa cafea pentru varsta ta. Exista fel si fel de povesti despre cafea, ba ca e sanatoasa, ba ca nu e sanatoasa. Adevarul este ca ne afecteaza in mod diferit si pe termen lung nu stim care ar fi dezavantajul desi e consumata de ani de zile. Tot ce stiu este ca provoaca dependenta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O cafea pe săptămână nu are ce sa strice

| Donsavas a răspuns:

Da. Cofeina este diuretica si accelerează tranzitul. Ii poti elimina anumiți nutrienti din corp iar tu esti in creștere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești cam mic, dar dacă nu bei nici măcar una pe zi, nu cred că te poate afecta, eu beau 3 pe zi de ceva timplaughing

| Doja a răspuns:

Cafeaua are cateva efecte pozitive. Cel mai important este ca iti creste capacitatile intelectuale si te trezeste, doar ca efectul asta dispare dupa a 3-a zi consecutiva de baut.
Alt efect pozitiv este ca aparent creste rezistenta la afectiuni degenerative, ca alzheimer sau parkinson.

Dintre efecte negative:
1) deshidrateaza
2) creaza dependenta
3) te "prabuseste" ca energie dupa ce efectul ala de "high" trece.

Daca esti dependent nu mai poti functiona normal fara cofeina, ca sa nu mai vorbim de faptul ca beneficiile dispar.