| BacaCostin a întrebat:

Salut am 16 ani si m-am nascut cu hipospadias. Am aflat abia la varsta de 11 ca trebuie sa fiu operat. Mi-a fost frica. i-ar mama zicea de ce sa ma operez daca penisul "functioneaza" corect si nu m-am operat...

Daca nu ma operez o sa patesc ceva? o sa imi fie afectata viata sexuala? Imi este putin frica...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| r3ally a răspuns:

Uite, citeste articolul asta :
http://www.desprecopii.com/info-id-1571-nm-Hipospadias-la-copil.htm
Daca aceasta boala nu este tratata, la maturitate pot aparea dificultati in actul sexual ( parerea doctorilor).
Chiar acum am citit articolul, nu este o operatie grea sau periculoasa. Imi dau seama ca iti este putin frica, probabil asta e reactia oricarui baiat/barbat cand vine vorba de penisul lui. Sincer, eu spun ca parintii tai sunt vinovati pentru ca puteau sa faca ceva pana acum cand erai mic ( recomandabil intre 3-18 luni )! Cat despre viata sexuala nu poate sa iti spuna cineva daca poti avea probleme sau nu, asta vei vedea singur atunci cand o sa incepi! Oricum depinde si cat de "grava" e la tine, poate deschiderea ureterei este doar putin mai in jos si nu in varf. Asta doar tu poti sti! Gandeste-te ce e mai bine pentru tine si pentru sanatatea ta si sunt sigur ca vei face o alegere corecta! Succes :)

2 răspunsuri:
| Anonimow a răspuns:

Eu am 18 ani si am hipospadias....la varsta de 17 ani m-am operat si mi s-a prins fistula...

| Menethil a răspuns:

Ma aici sunt mai multe lucruri de clarificat
1 daca nu te-ai operat pana acum pot aparea probleme dupa operatie sau cand iti incepi viata sexuala
2 daca totusi operatia / operatiile reusesc si n-o sa ai probleme de erectie etc apare ....alta problema, una psihologica. Va trebui sa iti alegi extrem de bine fetele cu care te culci. N-o sa poti sa faci niciodata ca in filme adica sa agati pe una in bar si s-o duci la tine in pat imediat. Rezonezi cu mine? ideea e ca trebuie sa gasesti o fata care sa inteleaga si sa accepte asta.