| tigrul2 a întrebat:

am 16 ani, sunt baiat 52 kg si 1, 70 inaltime. vreau sa stiu daca sar cu coarda imi pot mari masa musculara si daca nu numai cu asta mi o dezvolt ce exercitii imi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| DovleacTurbat a răspuns:

Saritul corzii era folosit ca un mic "instrument" in sesiunile de cardio. Si in NICIUN caz nu dezvolti masa musculara de la saritul corzii. Daca s-ar face muschi din saritul corzii nu s-ar mai duce la sala, nu ar mai exista N tipuri de exercitii cu N tipuri de tactici, "de atac" din diferite unghiuri ale tesutului muscular etc.

| udrescuf a răspuns:

Nu poti sa-ti maresti asa masa musculara, iti recomand sa faci un abonament la sala si sa ridici greutati, sa te antrenezi la un sac de box, sa alergi pe banda etc. Oricum un abonament la sala este in jur de vreo 300-400 de lei pe luna.

| Conii25 a răspuns:

Iti poti face abonament la sala. Sau sa faci acasa genoflexiuni, exercitii cu gantere, flotari, tractiuni

Răspuns utilizator avertizat