| LoGoXl a întrebat:

Salut.Am 16 ani, undeva pe la 1, 80m si 70 de kg.Cand stau in picioare, daca esti atent, mi se vede coasta dreapta iesita mai afara sau cea stanga mai intrata inauntru.Cand stau pe spate mi se vad rau de tot costele si acea asimetrie.Nu sunt slab, chiar am burtica, fac 1000 de abdomene zilnic si alte sute de exercitii cu gantere.NU MANANC LA REGIM, CHIAR DIN CONTRA MAMANC FOARTE MULTE ALIMENTE BOGATE I PROTEINE ZILNIC CAM 130-150 DE PROTEINE LA 2500 KCAL.FAC ZILNIC ACESTE EXERCITII DE CAND A INCEPUT VACANTA DE VARE Ce pot face sa nu ce mai vada chiar asa rau coastele.
P.S Cand eram mai mic eram gras si s-ar putea de acolo sa am coastele mari.
Cel mai bun raspuns primeste funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| lastOne a răspuns:

Trebuie sa lucrezi muschii din zonele respective si nici abdomenele nici ganterele nu fac asta. Cauta o sala, acolo au aparatele necesare.

Nu conteaza numarul de repetari pe care le faci la un exercitiu ci CORECTITUDINEA lui.

| SkyPilot a răspuns:

Cand stam pe spate la toti ni se vad coastele.
Toti suntem asimetrici intr-o oarecare masura. In cazul tau, acea asimetrie a coastelor poate indica o scolioza, dar poate tot atat de bine sa nu fie nimic. Cand mai mergi pe la doctorul de familie, nu uita sa il intrebi si despre acest lucru.
In ce priveste exercitiile, trebuie nu sa faci multe ci sa le faci corect si sa ai grija ca in setul de exercitii pe care le faci sa exersezi toti muschii.