| AndreiDan77 a întrebat:

Am 17 ani, 1, 77 inaltime, 63 kg. Fac sala de 1 luna si am vrut sa va intreb pe voi ce program sa urmez. eu vreau sa ma duc la sala pe la 8-9 dimineata. Sa imi spuneti la fiecare masa ce sa mananc, la pranz, mic dejun si cina. Si as vrea sa iau si niste proteine.Stiu ca proteine se gasesc in mancare dar vreau suplimente, prafuri nu stiu sigur cum se numesc. ce fel de proteine, adica cum se numesc si cand trebuie sa le iau, niste proteine care sa ma ajute sa pun doar muschi, nu vreau deloc grasime, ca am auzit ca sunt unele care pun muschi si grasime. eu vreau doar muschi. Si daca pot sa iau si niste creatina. Sa imi rasp te rog. Multumesc anticipat!!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Ai uitat grasimile.

6 răspunsuri:
| roxkiss a răspuns:

Salut. La sala poti sta 3 ore. De 3-5 ori saptamana, nu mai mult! Suplimentele nu sunt sanatoase deloc, iti umfla muschii. Eu iti recomand ca sa faci muschi buni si repede este sa mergi des la sala si indata dupa asta sa maninci carne. stake sau carde de pui de vita. Proteine in cantitate mare se afla si in oua cite 2 pe saptamana. ( nu mai mult ca te otravesti ) la prinz poti lua intai o cana calduta de apa ( nu ceai ) pentru a curati un pic organismul, poti minca un ou, sau cereale sau fructe sau lactate ( ai nevoie de calciu daca mergi la sala, ca sa nu ai prebleme cu oasele ). La prinz poti lua ceva mai serios ca: cartofi cu carne sau legume cu carne sau salata cu carne. Seara ia ceva mai leger o salata, fructe. Carnea in timpul zilei trebuie mincata la intervel de 2 ore dar portii mici cite 200 grame. Ok? Succes. Sper sa recurgi la metoda sanatoasa.

| EdiShadow a răspuns (pentru roxkiss):

Nu ai nicio treaba cu sala prietene, la ce vorbesti daca nu stii. 2 oua pe saptamana, te asculti? seara salata de fructe, 200 grame?

Dimineata mananc o omleta de 8-9 oua, cel putin eu. ADEVARAT, sa nu mananci galbenusurile, ca alea iti termina ficatu' si-ti mareste colesterolu'. Mancarea la pranz, la fel, foarte importanta, piept de pui, carne de vanat, de vita, curcan ( tinand cont ca esti slab ai voie cartofi sau alimente ce contin mai multe calorii, trebuie sa depui si putina grasime, nu numai fibra, daca vrei sa te maresti, nu in exces, dar trebuie, nu poti pune doar muschii, si grasimea o tranformi in muschiwinking. Apropo la 150 de grame de carne se mananca 300 carne legume, eu am zis minumu' cantitatii de carne. Poti manca 400 grame carne(ce am zis mai sus) dar 700-800 legume, nu cred ca-ti intra atat, ti-am dat doar un exemplu.

Seara ceva usor, o salata cu putina carnita de vita, depinde acum, intereseaza-te pe internet sunt atatea site-uri.

Proteine din alimente. Cam orice carne, nafar cea de porc, branza, oua, masline, unt de arahide, peste ( dar nu oricare), lactate, orez.

REPET SITe-uri, documenteaza-te! BAFTA!

| Cosmin86 a răspuns (pentru roxkiss):

Vai ce-ai aberat... apuca-te de sah.

| EdiShadow a răspuns:

Nu e bine sa te duci dimineata pentru ca tu ai energie 0, fibre 0, proteine 0, practic esti 0, numai daca vrei sa bagi baga, dar nu cred ca vrei sa slabesti. La sala se duce in juru' orelor 2-7, cand esti mancat cu cel putin 2 mese si alea bune si gustari daca servesti intre ele.
Si cand zic buni, proteinele din alimente, ca degeaba mananci o paine cu o conserva de pateu, aia nu e mancare. Iar proteinele ce zici tu. Mai intai fai sala un an de zile, sa te formezi, sa ai habar de sala, apoi te interesezi. Pe cand creatina, o prostie ce tine apa in muschi. In niciun caz, apoi de desumflii ca un balon.

| Alinaka a răspuns:

Recomandare un gainer de calitate de aici https://www.culturism.net/gainere si eventual o creatina si vei pune masa musculara

| sonyc3l a răspuns:

Man.fac sala de 2 ani..deci sunt 3 tipuri de mancare :
1.Mancarea cu proteina
2.Mancarea cu carbohidrati
3.Mancarea cu fibre
Acum depide de tine ce vrei. daca vrei masa musculare cuta pe net alimente cu proteina, daca vrei sa te maresti cauta alimente cu carbohidrati.
Si cu proteina te sfatuiesc sa iei dupa 3-4 luni de sala.xD

| Cosmin86 a răspuns (pentru sonyc3l):

Ai uitat grasimile.