| NewTerminator a întrebat:

Sal TPU

vreau sa ma ajutati si pe mine sa imi fac un "meniu" alimentar.
Fac sala de 1 saptamana, si am nevoie de un regim, deoarece astea cunostuce:dukan sau mai stiu eu ce, nu imi sunt suficiente.
Am facut o trecere destul de mare(mancat seara pe la 10 aproximativ 5/600g cartofi prajiti+ 1/200g carne +paine+altele se cam aduna 1kg mancare siu nu tocmai sanatoasa), la ultima masa la ora 8(atunci ajung de la scoala, n-am ce sa fac) si oricum mai putina mancare, imi este FOAME.
stiu ca nu este buna infomentarea, asa ca am nevoie de ajutor.

stiu ca trebuie sa mananc dimineata(fac asta acum ca inainte nu o faceam) si mesele normale, dar intrebarea este : CE SA MANANC?

ca dimineata:o cana cu ceai+ un ou fiert+ putina braza(si astea fara pine)
la panz: ciorba+ felul 2(ceva carne sau fasole, mazare)
seara(putina carne, un iaurcrying sau o salata)
si mai manac fructe pe al 10 si pe la 16.

stiu ca am nevoie de proteine si carbohidrati pentru sala, dar nu prea stiu din ce sa le obtin.
deci va rog sa imi faceti un meniu:mic dejun, pranz si cina, si sa imi recomandati niste mancaruri ceva pentru fiecare(nu doar carne de pui si oraz sau nu stiu ce ca nu ma ajuta foarte mult).

mersi anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

In primul rand ce obiective ai?

regim de slabit, de masa musculara?

| pietrean a răspuns:

Citeste ce i-am scris lui "mocasini"(mai sus). Daca vrei sa ma intrebi ceva, cu draga inima iti voi raspunde!

| Caro34 a răspuns:

Ideea este ca, ca sa nu te ingrasi trebuie sa mananci putin si des, apoi cu mai putina paine, paste fainoase, carne de porc, cartofi. Bea putina apa inainte de a te pune la masa, iar sala o poti face la tine acasa sau niste alergari in aer curat! Bea lichide multe, apa in mod special si putine bauturi dulci. Zaharul nu-i OK pentru diete, dar asta nu inseamna ca nu poti manca din cand in cand, cu masura, ciocolata, cartofi prajiti si altele interzise. Aici ar fi mai bine sa consulti un medic nutritionist si el iti va spune tot ce te intereseaza fiindca iti face meniu personalizat. Orice ti-am spune noi, TpU, este cam nul. Nu cred ca ti se potriveste in totalitate, de vreme ce nici nu te cunoastem!