| Hehehahah a întrebat:

Salut. Am 17 ani. Am căzut ieri cu bicicleta. M-am lovit la cot și la degetul arătător de la mana dreapta. Pot sa mișc mâna dar o am in pioneze așa adică nu pot sa duc mana la gura că mă doare cotul și nu pot sa fac prea multe cu degetul. Ce sa fac? E normal? M-am lovit tăricel

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu, acum 2-3 ani (am peste 60 ani), am cazut alunecand pe pedala de la bicicleta. Si astazi ma doare cotul, dar am stiut ca mi-am spart osul din cot. Mergi la medic sa faci radiografie! Poate fi dislocare si ti-l pune la loc.

| darrio2007 a răspuns:

Mergi la urgenta. Nu te vindeci cu intrebari pe TPU.

| Violleta2022 a răspuns:

Du-te la spital sa-ti faca o radiografie de urgenta, ca de-i ecva rupt sau rasucit se va osifica stramb si vei avea toata viata probleme cu mana.

| sierra1 a răspuns:

N-ai nimic (doar ne-ai scris nouă, pe net), mâine ești ca nou

| mihai69 a răspuns:

Să mergi la urgență; ai o fractură de cot.

| Hehehahah explică (pentru mihai69):

Pai pot sa mișc mâna. Pot sa o rotesc așa și nu simt nimic ciudat la cot. Doar că la un anumit unghi incepe sa mă doară daca aduc mana și să simt acolo rana

| mihai69 a răspuns (pentru Hehehahah):

Eu am căzut anul trecut cu bicicleta și fix asta am avut: cotul (și femurul, dar nu despre asta e vorba aici) rupt. Piteam mișca mâna destul de bine, doar că nu mergea "până la capăt". Durerea nu era mare, erau și poziții în care nu mă durea deloc. Când mi-au zis că e rupt (după radiografie), nu mi-a venit să cred. Dar era. L-am ținut o lună jumate în atelă, cu o sârmă înfiptă pe lângă os.

| NumănumescBrBr a răspuns:

Este posibil sa fi suferit o fractura sau o entorsa.

Prezinta-te la medicul de familie sau lae urgenta, pentru un diagnostic precis. Medicul va putea decide daca este necesara o radiografie sau va prescrie un tratament adecvat pentru a reduce durerea si inflamatia.
Pana cand ajungi la medic, aplicai gheata pe zona dureroasa pentru a reduce inflamatia si durerea. Odihnestieti cotul si degetul pana cand primesti un diagnostic si un tratament adecvat.

| rmntvrfo a răspuns:

Du te la control, nu mai astepta!