| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani (baiat), intr-o luna fac 18 ani. Marimea penisului meu este cam de 4 cm cand e in "pozitie moarta" si cand se scoala atinge minim 12 cm - maxim 12.5 cm. M-am masturbat de la varsta de 15 ani, si acum 2 luni m-am lasat de masturbare, nu o mai fac, o faceam destul de des devenise chiar o obsesie. Am "vise umede" sau mai bine spus ejaculare in timpul somnului (noaptea). Am inteles ca este normal sa ai ejaculare nocturna, dar din cauza masturbarii nu am avut pana acum, deoarece "ma descarcam" de sperma prim mastubare (o faceam destul de des, de vreo 1-3 ori pe zi, dar nu zilnic). Imi cresc si cosuri pe fata. Din cauza masturbarii cred ca mi-a afectat si timpul de ejaculare (cand am inceput sa ma masturbez ejaculam cam dupa 10 minute, acum in ultima perioada cand ma masturbam 30 secunde-maxim 2 minute). INTREBAREA mea este daca mai o sa imi creasca penisul avand in vedere conditiile astea?
Ofer Fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Penisul tau are dimensiuni normale pentru un adult. Exista posibilitatea sa mai creasca 5-10 mm, in urmatorul an. Nu are nici o legatura cu masturbarea, deoarece aceasta nu influenteaza absolut deloc dimensiunile penislului (care sunt determinate genetic). dar determina diferite forme de impotenta, dintre care cea mai frecventa este ejacularea precoce (care se rezolva in timp).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dap, o sa iti mai creasaca, daca o sa continui sa te masturbezi in felul asta.
Cel mai bine e de 1-2 ori pe saptamana, la diferenta de 3-4 zile intre ele.
Pentru cosuri nu te mai gandi la fete.

| Sandu_Adrian_1992 a răspuns:

Auzi, penisul crește până la vârsta de 24 de ani, în ceea ce privește ejacularea, dacă vrei să înveți cum să scapi de ea rapid:

Primește 3 mini-ghiduri GRATUITE pentru a-ți duce rezistența în pat la următorul nivel!
Descarcă de aici:http://scapadeejaculareaprecoce.com/

| Jazzberry12 a răspuns:

Nu cred ca are legatura una cu alta. Maturizarea corpului tai e un proces firesc, care se face treptat. Tu deja ai 18 ani deci ai iesit de mult din perioada puberala. Se zice ca barbatii cresc pana la 22 de ani (media) dar organele sexuale cred ca raman la fel dat fiind ca si-au inceput dezvoltarea pe la 11-14 ani.
Masturbarea este normala, dar ai vazut si tu ca poate deveni o obsesie. Cand introduci o tipa in ecuatie nu cred ca va fi placut sa ejaculezi prea repede. Iti recomand un dus rece in momente cheie si nu cred ca lungimea ar trebui sa fie un factor care te complexeaza. Multe fete gandesc la fel: nu conteaza marimea barcii, ci cum stii sa o navighezi.winking

| Radu_Florin_1998 a răspuns:

Frate eu am avut penisul 13 cm( cand nu era sculat deloc ) la 11 ani si acum e foarte mare si ma mandresc am 13 ani!
Masturbarea ..cred eu ca trebuia sa o faci de la 12 ani!

| Cristicata98 a răspuns:

Pai da nu cred ca tia afectat asa rau dar sa nu o mai faci

| 69696969 a răspuns:

Penisul tau o sa creasca daca te inconjori cu lumanari iti pui un catel de usturoi in сur si dansezi (metoda verificata)

| FuCk12344321 a răspuns:

Eu am 14 ani si marimea penisului este de 18 cm (cind e skulat) big grinbig grin

| costinsidanny a răspuns:

Bah eu am 14 si am marimea penisului 9 jumate nesculata si in erectie de 16, 17 jumate tu 4 cm laughing)))))! funda?