| Bilii a întrebat:

Salut am 17 ani. De 3 zile a inceput sa ma doara maseaua. Nu stiu de ce ma doare numai noaptea si trebuie sa iau un nurofen sa nu ma mai doara.nu pot sa dorm cu durerea de masea. Doare c am tare. Si c am de 1 saptamana am observat ca am o masea sparta. nu stiu cum s-a spart. Si simt ca am gingiea umflata imediat dupa ultima masea din stanga jos. Are ceva de a face cu maseaua de minte? Ca am 17ani si trebuie sa imi apara? Dc ma doare in fiecare seara maseaua si dimineata nu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Urgent la dentist ca se umfla toata fata de la o infectie netratata.
Vezi ca-i vineri azi si daca nu ajungi, sambata si duminica cabinetele stomatologice sunt inchise.

| Freya1 a răspuns:

Doar dentistul îți poate rezolva problema.
Medicamentele nu fac altceva decât sa îți îngăduie pe moment, în timp ce caria se extinde.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Probabil ai un abces. Du-te la dentist. Infecțiile netratate pot lăsa în urmă chisturi, ce vor trebui scoase mai târziu, și crede-mă, o rezecție nu e deloc plăcută.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Fii atent că imediat o să apară unu’, Relian, care o să-ți spună că ai dantura varză, trebuie să-ți reteze juma’ de falcă și să-ți pilească restul dinților, și că ăia care îți pun coroane își bat joc de tine. Nu-l băga în seamă, e dus cu pluta și l-a prins furtuna.

| Catalin77945 a răspuns:

Te duci la dentist sa o repare cat mai repede cu cat o lasi mai mult cu atat o sa se inrautateasca.Nu conteaza timpul in care te doare, eventual posibil sa ti se fi inflamat nervul si te doare doar in anumite momente, e ceva normal ce se intampla in cazuri de genul sau cu masele sparte/cariate etc,, dar o sa fie grav cand o sa inceapa sa te doara toata ziua si dupa nici cu algocalminul nu mai scapi