| Pitikaaaaaa a întrebat:

Stiti cum sunt durerile de masea banuiesc, si noaptea se gasesc sa te doara cumplit parca s-ar vorbi sa te doara fix atunci cand somnul este mai dulce sad
De o saptamana ma doare jumatate de cap mai precis partea stanga.
La dentist am ajuns plangand si dabea dabea doamna doctor m-a opritlaughing (este amuzant si eu as fi ras daca eram in locul altcuiva).
Cu cat imi era mai frica de dentist cu atat de mult il si iubeamlaughing)
Prima data am fost la orl crezant ca am probleme cu urechea insa am aflat ca este de la dinte.
Am facut radiografie si domnisoara dentist mi-a spus ca imi creste maseaua de minte ceea ce este cam rar ca la 15 ani sa creasca x_x
Mi-a spus ca 3 saptamani nu are ce sa faca si sa stau asa doar cu nurofen forte expres. dar si alea imi alina durerea 2-3 ore si apoi ma doare mai rau ca inainte sau i-au pastila.
Ce sa fac? Mai ales noaptea ma i-a o durere de d-aia mare si nu era de ajuns ca ma durea maseaua imi ami zvacneste si urechea si ma i-a un junghi d-ala la tample de imi vine sa-mi rup gatu.
Mi-a spus ca daca durerea continua dar sunt sigura ca nu se mai opreste ca e durere constanta. Trebuie sa-mi taie gingia si nu stiu ce mai trebuia pentru ca nu are loc sa creasca sad
Cei care ati trecut prin asta doare? si cum este? :3
Stiti vreun leac ceva care sa aline durerea noaptea?laughing ca nu pot sa iau calmante tinand cont ca am ajuns cam la vreo 4-5 pastile pe zi sad
Va rog frumos puppy dog eyes sa aveti rabdare sa cititi :3 ma scuzati pentru greselile de ortografie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Alexstrasza a răspuns:

Daca doctorul deja i-a recomandat pastile, cum sa ia altceva? Gandeste-te ca tu ai 15 ani, nurofen forte este suficient de tare pentru tine.

Am trecut prin asa ceva de 2 ori, 2 operatii. Nu simti nimic, iti face anestezie insa perioada de dupa o sa fie un pic nasol...

Nu vreau sa te sperii asa ca nu o sa-ti spun nimic. Asculta foarte bine ce spune doctorul si totul va fi bine!

Insa pentru dureri... imi pare rau, 4-5 pastile / zi chiar e mult...

| Pitikaaaaaa explică (pentru Alexstrasza):

Nu ma sperii laughing) ca dupa mine as scoate toate maselele si toti dintii numai sa nu ma mai doaralaughing) dar vreau sa stiu la ce sa ma astept inainte sa vina momentul...

| Alexstrasza a răspuns (pentru Pitikaaaaaa):

Si acum sa fiu cat se poate de rea... Daca nu o sa mai ai dinti in gura si nici masele, nu o sa o zgari... IF U KNOW WHAT I MEAN ahahhaa, imi pare rau daca te-a deranjat, am citit intrebarile lui Cancelled si se pare ca m-au afectat laughing))))

| MariusApostol a răspuns:

Un medic stomatolog bun gasesti in Constanta Dr Resit Ayla, poti intreba aici online despre problemele tale dentare http://dentoplus.ro/intreaba-medicul-stomatolog/

| mdana a răspuns:

Da, stiu ceva ce te poate ajuta! Mergi la farmacie si cumpara AULIN! Te va lasa durerea imediat si este destul de puternic! Sa ma anunti daca a functionat