| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 17 ani, de curând am niste dureri cam agresive in partea dreaptă a șoldului la anumite pozitii sau cand ma mișc brusc ma doare și nu știu de ce. Poate fi vorba de o boală ceva, așa devreme?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

Ai facut ceva efort?

| McGregor788 a răspuns (pentru Lukasssz):

Pai ma duc destul de des la cumpărături mai car baxuri gen apa, ulei, făină fiindca tatal meu e plecat si mama nu prea poate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Posibil sa fie o întindere de sold, încearcă sa nu mai ridici greutăți mari 2 saptamani, sa o lași mai moale, între timp poți aplica o crema antiinflamatoare, dar cel mai ok ar fi sa mergi la medicul de familie, căci pot fi mai multe cauze.

| 19flo79 a răspuns:

Lucrezi intr-un domeniu si faci miscari care iti solicita acea zona?
Sau ai lipsa de miscare?

| McGregor788 a răspuns (pentru 19flo79):

Da intr-adevar ar putea fi din lipsa mișcării, acum 2 saptamani m-am dat in jur de 5-6 ore cu bicicleta iar de atunci si inainte de data asta deloc de mult timp, nici la liceu nu prea mai facem multa mișcare. Am vrut sa ma apuc de sală de la anul sau ceva. Oricum eu in fiecare zi ies afara si merg pe jos foarte mult si de aceea imi da cu virgulă ideea.

| 19flo79 a răspuns (pentru McGregor788):

Daca iesi periodic si mergi, alta e cauza...
Daca continua mai mult de o saptamana, fa o vizita la medicul de familie si de acolo te indruma el... happy