| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani si 6 luni, 86 de kilograme si 190 centimetri inaltime si nu stiu ce sa fac.

Eu par gras, as vrea sa slabesc tinand o dieta si sa alerg, dar mai mult as vrea sa ma apuc de sala pentru a pune masa musculara si cred ca in acelasi timp voi inlocui si grasimea cu muschii. Mentionez ca nu beau si nu fumez. Totusi mai intai de toate as avea cateva intrebari de adresat celor care se pricep:

1. Daca ma apuc de sala ce program sa am?

2. Cate zile de sala si cate zile pauza?

3. Ce sa mananc si ce sa nu mananc?

4. Ce categorii de muschi sa fac in fiecare zi?

5. Sa beau apa plata sau apa minerala?

6. Cate serii si cate repetari sa fac in fiecare zi pentru categoria de muschi care o am in ziua respectiva?

7. Sa iau proteine si/sau sterozi?

8. De cate ore de somn ai nevoie pe noapte?

9. La ce ora sa ma culc si la ce ora sa ma trezesc?

Cam astea ar fi toate intrebarile, astept sfaturi si pareri de la cei care se pricep mai bine!

Multumesc anticipat celor ce ma vor ajuta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| IgLL a răspuns:

Salut
1. Programul tău pentru început ar trebui să fie 2 ore dimineață iar pe parcurs și seara în așa fel încât să nu îți soliciți foarte tare corpul, el fiind nepregătit.
2. Zic ca luni și marți sală miercuri liber, joi vineri sală, sâmbătă duminică liber. Dar cât ești liber mici exerciții acasă.
3. Mănânci ce mâncai de obicei doar ca în cantitate mică, de recomandat e o salată între mese.
4. Pentru asta poți întreba o persoană îndrumătoare de la acea sala. Ți ar da sfaturi profesionale.
5. Sincer..plată recomand. E mai bună pentru stomacul tău.
6.Asta depinde de ce ti am spus mai sus. Serii nu foarte multe la început. Pe parcurs vei adăuga.
7.Nu. Fii natural. E cel mai ok.
8.7-8
Succes!