| aGo a întrebat:

Salut.Am 17 ani si am o problema cu iritatia dupa barbierit. ( nu pot spune ca am o barba foarte mare, sunt inca la inceput laughing )
De fapt, fix dupa ce ma barbieresc nu am probleme, ma dau cu after shave si nu am nimic. Problemele apar cand incepe sa-mi creasca barba. Apar multe bubite mici, rosii, in jurul gurii mai ales, care ma deranjeaza foarte tare laughing
Bubitele dispar in doua, trei zile, asta daca le tratez cu o crema antibiotica, dar as vrea sa stiu daca as putea sa fac sa nu imi mai apara.

Ma puteti ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Încearcă să foloseşti piatră de alaun în loc de after-shave. Găseşti în magazinele naturiste, asta foloseau bunicii noştri după ce se bărbiereau cu briceagul şi nu aveau nicio problemă. Piatra de alaun opreşte sângerarea şi dezinfectează fără a afecta cu nimic pielea, e recomandată şi celor cu piele foarte sensibilă.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Incearca nivea cu balsam e cel mai bun after shave pe care l am folosit si e special impotriva iritatiei

| aGo explică (pentru suntserios):

Fix cu ala m-am facut si eu pentru ca ma auzit ca este foarte bun, dar se pare ca la mine nu-si face efectul.

| Sinitar a răspuns:

Poate sa fie de la after-shave, ca asa pateam eu ma iritam destul de urat dupa barbierit. si am uitat de vreo 2 ori sa ma dau cu after-shave, si am vazut ca nu ma mai irit. Incearca si tu, poate este la fel.Bafta!

| aGo explică (pentru Sinitar):

Multumesc de sfat.
Voi incerca, iar daca e bun, revin cu funda!winking