| snjax a întrebat:

Am 17 ani, si as vrea sa-mi pun aparat dentar. Am fost la medicul ortodont si mi-a zis ca trebuie sa-mi scot maselele de minte. Ce ziceti, se merita sa le scot?
Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| dafna a răspuns:

Cred ca e prea devreme sa le scoti, mai ales daca nu sunt cu probleme.Mai cere si alte parere, preferabil cineva mai in mijlocul probleme, cineva ce face si chirurgie maxilo-faciala.

| misu a răspuns:

Esti de belea.nu te lua tu dupa un raspuns. de aici.mai incearca la1, 2 medici si daca zic tot asa scoate le

| MasQueNada a răspuns:

In general e recomandat sa se scoata maselele de minte. Sunt mai multe motive...se cariaza cel mai repede, sunt foarte "in spate" si de obicei nu reusesti sa le cureti foarte bine, la unele persoane incep sa impinga maselele/dintii de jos, unora incepe sa le pocneasca maxilarul cand deschid/inchid gura.