| lol5755 a întrebat:

Daca imi pun aparat dentar trebuie sa imi fie scoase maselele de minte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Eka7Lyzza a răspuns:

Buna!
Din cate stiam eu, masele de minte nu trebuie scoase. Maselele de minte sunt, adesea, condamnate la extractie. Tendinta este de masa, numerosi stomatologi propunand extractia lor odata, pentru a ''rezolva definitiv problema'', dar daca iti pui aparat dentar, iar maselele se misca tare, trebuie sa le scoti inainte. Daca ai peste 15 ani, nu le scoti. Daca ai sub, o sa ti le scoata inainte de a-ti pune aparatul dentar. Mult succes! (Sfat : incearca sa iei niste pastile de intarirea a calciului, vezi efectul. Daca tot se misca, dupa o saptamana, scoate-le. )
Noapte buna! >:d

3 răspunsuri:
| gabinezu a răspuns:

NU trebuie nu-ti face griji ca nu patesti nimic si eu am purtat si nu mi-a scos nimic din gura decat iti baga o proteza funda te rog

| Ochio_Boss_1996 a răspuns:

Am auzit ca daca iti pui aparat dentar poti sa mori mai bine ramai cu dintii strambi vb serios

| catavasi400 a răspuns:

Nu